Czy inny znaczy gorszy

Klasowe kasty

Każdy z nas zetknął się z prześladowaniem w szkole. Jeśli nie padłeś jego ofiarą, to zapewne byłeś jego świadkiem. Zazwyczaj, wygląda to w podobny sposób.  W każdej klasie,  tworzy się grupka „uprzywilejowanych” osób, które pochodzą zazwyczaj z bogatych rodzin. Oprócz nich  znajdziemy w grupie przeciętniaków, którzy niczym się nie wyróżniają. Jednak w żaden sposób nie odstają od normy. Ubierają się w miarę modnie, a ich telefony, choć nie są z najwyższej półki, obsługują nowoczesne aplikacje. Są akceptowani przez elitę, choć nie mają szans, aby się do niej dostać.  I na koniec została grupa dzieci, które w jakiś sposób odróżniają się od pozostałych, przez co zwykle są wyśmiewane, lub nawet nękane.

Internet tworzy elity

Obecnie, to internet tworzy obraz idealnego nastolatka. Pokazuje, w co należy się ubierać i jak wyglądać, aby być na czasie. Młodzież wzoruje się na gwiazdach, lub raczej gwiazdkach, które na swoich profilach w mediach społecznościowych kreują wizerunek idealnego człowieka, który jest totalnie oderwany od rzeczywistości. Nie ma wad, zmarszczek, krzywych nóg itd. O ile większość dorosłych jest w stanie zauważyć, że to fikcja, o tyle nastolatkowie mają z tym problem. Chcą wyglądać tak samo, być idealni. Jeśli tak nie jest, wpadają w rozpacz, pojawiają się stany depresyjne. Dziewczyny chcą mieć idealną figurę, jak piosenkarki z okładek gazet. Nie myślą o tym, ile czasu grafik spędził na retuszowaniu zdjęć. Muszą być takie same, mieć te same markowe ubrania i wystylizowane włosy.

Przyszłość tworzy się dzisiaj

Dzieci z bogatych rodzin mogą sobie na wiele pozwolić, ale te biedniejsze, które nie mają markowych ubrań i nie wyglądają tak idealnie, są często nękane i prześladowane przez rówieśników. Pojawiają się u nich stany lękowe, a ich samoocena bardzo się obniża. Często odbija się to na ich dorosłym życiu. Nie radzą sobie w relacjach partnerskich. Trudno im uwierzyć w to, że ktoś może je pokochać. Często znajdują się w toksycznych związkach i podejmują się pracy poniżej swoich kwalifikacji. Dlatego należy podkreślić, jak bardzo  w takich przypadkach potrzebna jest opieka specjalisty.  Im szybciej zareagujemy i zaoferujemy takiej zagubionej osobie pomoc, tym większa szansa, że jej życie w przyszłości będzie lepsze.