Repozytorium matematyczne – przygotowanie do egzaminu 8 klasisty

Pierwszym poważnym egzaminem w życiu każdego ucznia jest egzamin ósmoklasisty. Można powiedzieć, że jest to „mała matura”, ponieważ od wyniku zależy dalszy przebieg procesu rekrutacyjnego do ponadpodstawowej szkoły.

Przygotowania do egzaminu z matematyki

Przygotowania najlepiej zacząć wcześniej i zebrać pełne repozytorium matematyczne. Żeby osiągnąć dobry wynik trzeba się naprawdę solidnie przygotować. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nie ma progu zdawalności, więc jest to wyjątkowy sprawdzian. Najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie nauki. Dobrze zdany egzamin ósmoklasisty jest gwarancją dostania się do wymarzonego liceum. Jednak nie wszystkim uda się ta sztuka, ponieważ konkurencja jest naprawdę duża. Na samym początku warto zebrać wszystkie informacje, żeby wiedzieć co tak naprawdę jest wymagane. Matematyka jest niezwykle obszerną dziedziną, dlatego lepiej tego nie zostawiać na ostatnią chwilę. Niezbędna jest regularna oraz systematyczna praca. Jest to bardzo ważne w przypadku osób, które mają zaległości. Takie osoby potrzebują czasu, żeby wszystko nadrobić, a niestety nie jest to takie łatwe. Systematyczność zapewni kontrolę nad postępami oraz poczucie bezpieczeństwa. Przede wszystkim warto rozwiązywać dużo zadań.

Przykładowe arkusze

W internecie dostępne są arkusze, testy egzaminacyjne oraz repozytoria matematyczne. Warto zaznaczyć, że są to podstawowe materiały, które wzmocnią umiejętności liczenia. Wybór materiałów jest bardzo duży, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zasada jest prosta – im więcej zadań do zrobienia, tym lepiej. Trzeba systematycznie ćwiczyć, żeby nie wypaść z wprawy. Niektóre działy są mocno skomplikowane, dlatego należy poświęcić im trochę więcej czasu. Nie trzeba się też od razu przejmować, jeżeli czegoś nie jesteś w stanie zrozumieć. Warto również spisać sobie wszystkie wzory matematyczne, żeby mieć je pod ręką. Dobrze jest także nauczyć się je samodzielnie wyprowadzać, ponieważ potrafią szybko wypaść z głowy. Można w tym celu użyć karteczek samoprzylepnych i okleić nimi cały pokój. Niezbędne jest też zrobienie spisu miar oraz jednostek.

Źródło wiedzy

Warto zapisywać sobie jednostki na karteczkach, a następnie można je wieszać w różnych miejscach. Niezwykle cennym źródłem wiedzy jest internet, z którego jednak trzeba umieć korzystać. To właśnie w internecie najłatwiej jest znaleźć informacje o egzaminie ósmoklasisty z matematyki. Na stronach są często podawane przykładowe zadania, które można rozwiązać w ramach treningu. Najlepiej zaczynać od prostych zadań i stopniowo zwiększać poziom trudności. Dzięki temu będziesz miał poczucie spokoju oraz sukcesu. Niezwykle ważne jest także monitorowanie postępów, żeby wiedzieć w jakim miejscu aktualnie się znajdujesz. Za trudniejsze zadania z matematyki można się zabrać po opanowaniu teorii. Warto odwiedzić księgarnię i zapytać o polecane podręczniki do matematyki. Ciekawym rozwiązaniem jest także kurs przygotowujący do egzaminu. Takie kursy prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli, którzy mają wykształcenie pedagogiczne i odpowiednie podejście do dzieci.