Zmiana szkoły średniej. Warto ją dobrze przemyśleć

Zmiana szkoły średniej to obecnie bardzo często spotykane rozwiązanie. Nie zawsze młodzież odnajduje się w nowym otoczeniu. Czasami bywa, że nie do końca dogaduje się z rówieśnikami lub  nauczycielami. Innym powodem może być także niezbyt trafnie wybrany profil lub   za wysoki poziom. Niezależnie od powodów, warto mieć świadomość, iż jest to bardzo poważny krok. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji należy ją szczegółowo przeanalizować

 Stres i nowy początek

Wejście w nowe środowisko bez wątpienia wiąże się z dużym stresem, który może nieść za sobą różne konsekwencje. Nigdy nie mamy pewności, że dogadamy się z kolegami z klasy i nauczycielami. Należy być świadomym faktu, że wejdziemy do grupy ludzi, którzy już zdążyli się ze sobą poznać i stworzyć swoje grupki. Nie koniecznie odnajdziemy swoje miejsce w którejś z nich. Nauczyciele mogą mieć zupełnie odmienny sposób prowadzenia lekcji, który może nam zupełnie nie odpowiadać. Dodatkowo może się okazać, że mamy spore zaległości. W związku z czym zamiast spędzać czas poza szkołą z nowo poznanymi kolegami, będziemy musieli trochę dłużej posiedzieć nad książkami.

 

Oczywiście najłatwiej zmienić szkołę w pierwszej klasie, kiedy możliwe różnice programowe jesteśmy w stanie w miarę szybko wyrównać. Należy się jednak liczyć z tym, że czekają nas egzaminy sprawdzające wiedzę. W zależności od ich wyniku możemy zostać poproszeni o nadrobienie zaległości i zaliczenie zaległych sprawdzianów. Może to od nas wymagać dużego zaangażowania i ciężkiej pracy. Warto być tego świadomym, zanim podejmiemy decyzję o zmianie szkoły.