Pierwsza miłość to poważna sprawa

Pierwsza miłość to główny motyw wielu filmów i książek. Zazwyczaj jest wyidealizowana i totalnie oderwana od rzeczywistości. Jednak każdy nastolatek marzy o tym, aby ją przeżyć. Pomimo tego, że z naszej perspektywy może to wyglądać jak błahostka i nic godnego uwagi, warto potraktować poważnie pierwsze zauroczenie dziecka.

Nie wyśmiewaj

Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, jest wyśmiewanie uczuć dziecka. Jako osoba dorosła i dojrzała emocjonalnie, postrzegasz świat zupełnie inaczej. Wiesz, że życie nie kręci się wokół uczuć i potrafisz podejść do takich sytuacji racjonalnie. Nastolatkami targają skrajne emocje i to one są dla nich najważniejsze. Postaraj się to uszanować i przede wszystkim traktować poważnie.

Rozmawiaj

Staraj się rozmawiać ze swoim dzieckiem. Nie tylko o poważnych kwestiach takich jak szkoła, czy obowiązki. Spróbuj się dowiedzieć, jakie są jego zainteresowania, co je śmieszny. Dzięki rozmowie zbudujesz więź między tobą i dzieckiem i  przede wszystkim zdobędziesz jego zaufanie. Może się to okazać bardzo ważne w przypadku pierwszych rozczarowań miłosnych. Jeśli nastolatek będzie ci ufał, nie będzie się wstydził okazywać przed tobą swoich emocji. Pozwoli ci to na odpowiednią reakcję i okazanie wsparcia w trudnym dla niego momencie.

Słuchaj

Natłok obowiązków i rutyna dnia codziennego pochłaniają nas tak bardzo, że często nie mamy czasu na rozmowę z własnym dzieckiem. Nie jesteśmy na bieżąco z tym, co się u niego dzieje. To droga, która prowadzi prosto do tragedii. Mimo że,  może się nam wydawać, że nasze dzieci nie chcą z nami rozmawiać i jesteśmy dla nich nudni, tak naprawdę potrzebują naszej uwagi i wparcia. Jeśli w trudnej sytuacji nie zwrócą się do nas, mogą poszukać uwagi u kogoś innego, lub co gorsza, szukać ucieczki w nałogach.