Jak opanować zasady ortografii

Ortografia to zmora niejednego ucznia. Opanowanie jej zasad sprawia uczniów wiele problemów. Jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia. Istnieją sprawdzone metody, dzięki którym ortografia przestanie być straszna.

Nauka poprzez zabawę

Nauka poprzez zabawę to świetne rozwiązanie zarówno dla dziecka jak i rodzica. Uczenie się zasad na pamięć jest nudne i może być męczące. W tym przypadku bardzo pomocny może okazać się internet. Warto poszukać strony z dyktandami lub ćwiczeniami. Polegają one zwykle na wstawianiu brakujących liter w wykropkowane miejsce. Na koniec komputer sam liczy punkty i zaznacza błędy. Można wykonać ćwiczenie jeszcze raz i zobaczyć, czy nie popełniliśmy tych samych błędów. Przy nauce ortografii bardzo może również pomóc wykorzystanie rymowanek i rysowanie. Wyrazy trudne do zapamiętania można w formie podpisanego, zabawnego rysunku umieścić na ścianie, lodówce lub innym widocznym miejscu. Bez wątpienia pomoże to w zapamiętaniu trudnej pisowni. Na ten temat pisze również strona www.ortofrajda.pl

Nauka poprzez czytanie

Nauka ortografii poprzez czytanie książek to chyba najprzyjemniejsze rozwiązanie. Nawet jeśli dziecko niezbyt chętnie sięga po lektury, można temu zaradzić. Postaraj się kupować lub wypożyczać z bibliotek książki, które będą dla dziecka ciekawe. Poprzez kontakt wzrokowy z tekstem, młody czytelnik podświadomie zapamiętuje poprawną pisownię. Nawet najtrudniejszy wyraz przeczytany wiele razy nie powinien dzięki temu sprawić mu większych problemów.  Osoby czytające książki z reguły nie mają problemów nie tylko z ortografią, ale również z interpunkcją, które także może być uciążliwa, a jej znajomość także często sprawdzana jest na dyktandach.