Książka – nuda czy rozrywka

Ciężko chyba byłoby wychwycić konkretny moment, w którym książki przestały być modne dla współczesnych dzieci. Stały się nudnym i męczącym obowiązkiem. Bezsprzecznie, w dzisiejszych czas bardzo trudno znaleźć dziecko, które z własnej i nieprzymuszonej woli sięga po książki. Ten temat nie dotyczy wyłącznie dzieci. Również dorośli porzucili czytanie, na rzecz innych rozrywek. Co zatem zrobić, aby przekonać dziecko, że czytanie nie musi być przykrym obowiązkiem?

Daj dziecku przykład

Jeśli twoje dziecko nigdy nie widziało cię z książką w ręku, ciężko będzie mu uwierzyć, że czytanie faktycznie to coś fajnego i ciekawego. Niestety, tak wygląda ten świat, że jeśli chcemy wyrobić w dziecku pewne nawyki, sami musimy mu pokazać, że to nasza codzienność. Same słowa nie wystarczą. Możecie też zacząć czytać razem. Spróbuj poczytać parę zdań na głos, a później przekaż książkę dziecku. Może to być dobry początek na rozpoczęcie przygody z książką i spędzenie razem czasu.

Połącz czytanie z czymś przyjemnym

Spraw, aby książka nie kojarzyła się z przykrym obowiązkiem, ale z miłym spędzaniem czasu. Przygotuj dziecku przytulne miejsce do czytanie, ładnie oświetlone w otoczeniu jego ulubionych przedmiotów. Możesz do tego dorzucić coś słodkiego, co sprawi, że czytanie będzie przyjemniejsze i dziecko zacznie je traktować jako rozrywkę.

Pozwól dziecku na wybór książki

Wiadomo, że obecnie dzieci mają do przeczytania sporo lektur szkolnych, których lista jest im odgórnie narzucana. Warto jednak zabrać dziecko do księgarni lub biblioteki  i pozwolić mu wybrać jeden tytuł. Jeśli zacznie czytać wybraną przez siebie książkę, będzie to dobry początek. Jest to szansa na przełamanie lodów. Być może w następnej kolejności sięgnie po lekturę zadaną przez panią polonistkę i okaże się , że czytanie oryginału jest o wiele ciekawsze niż robienie ściągi ze streszczenia.