Pies-czy to dobry pomysł na prezent

Mikołajki już za nami, ale w perspektywie mamy jeszcze święta. W naszej głowie krąży milion pomysłów na prezenty dla bliskich, albo wręcz przeciwnie- zupełnie nie wiemy co kupić. O ile dorosłym wystarczy kolejny kubek czy szalik, o tyle dzieci są bardziej wymagające. Oczekują, że Mikołaj, Gwiazdka, Gwiazdor  czy Aniołek, w zależności od regionu Polski, spełni ich największe marzenia. Często tym wymarzonym prezentem, o którym śnią po nocach, jest czworonożny przyjaciel..

Pies-przyjaciel, czy obowiązek

Pojawienie się psa w domu, niezależnie od tego, jakiej będzie wielkości, przewróci nasze życie do góry nogami. Należy liczyć się ze zniszczonymi butami, spodniami, a także bardziej wartościowymi przedmiotami, jak kanapa czy drzwi.  Jeśli już jesteśmy przy wydatkach, warto sobie zadać pytanie, czy zależy nam na psie rasowym, czy kundelku. Mieszańca możemy adoptować ze schroniska za darmo, bez ponoszenia większych kosztów. Jeśli natomiast zależy nam na posiadaniu psa rasowego, należy przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy. Oczywiście, można zakupić psa w pseudo hodowli „po kosztach”. Będzie wyglądał jak rasowy, będzie równie słodki. Jednak w przyszłości może nas spotkać wiele przykrych niespodzianek związanych z jego stanem zdrowia i ukrytymi wadami genetycznymi. W rezultacie, na leczenie naszego przyjaciela, możemy wydać majątek.   W  tym przypadku, sprawdzi się powiedzenie, że skąpy traci dwa razy. Oprócz dodatkowych kosztów  spotka nas także wiele przykrości związanych z patrzeniem na cierpienie czworonoga. Zastanówmy się zatem czy warto.

Pies to bez wątpienia najlepszy przyjaciel człowieka, ale to także dodatkowe obowiązki- spacery, czesanie, karmienie, kontrolne wizyty u weterynarza. Posiadanie zwierzęcia nauczy dziecko odpowiedzialności, troski i regularności w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Jednak musisz się liczyć z tym, że  część z nich spadnie na ciebie jako rodzica. Jeśli więc nie masz na nie czasu, lub uważasz, że twoje dziecko potraktuje psa jak kolejną zabawkę, którą szybko się znudzi, zdecyduj się na inny prezent.