Kino i jego wpływ na psychikę dzieci i młodzieży

Kino uważane jest za jeden z wielu sektorów sztuki. Ekranizacje wielkich powieści są niejednokrotnie uznawane za wzór kina edukacyjnego, godnego uwagi i przede wszystkim wartościowego. Jednak zazwyczaj młodzież uważa je za nudne. Oglądanie tego typu produkcji, uznając za nużący obowiązek, a nie przyjemność.

Wśród młodzieży obecnie największą popularnością cieszą się seriale. Jeden odcinek jest na tyle krótki, że nie wymaga długotrwałego skupienia oraz koncentracji.  Cała seria czy też sezon jest natomiast bardziej rozbudowana niż film i znaczni rozciągnięta w czasie. Pozwala to na większe zżycie się  z bohaterami i dyskusje z rówieśnikami na jego temat.

Treści przedstawiane obecnie w modnych filmach czy serialach są coraz bardziej kontrowersyjne i nie pozostają bez wpływu na psychikę młodzieży oraz dzieci, które chętnie oglądają produkcje nieodpowiednie dla ich wieku.  Bardzo często zdarza się, iż młodzież próbuje naśladować zachowania głównych bohaterów, co prowadzi do różnych konsekwencji. Coraz częściej zamiast funkcji edukacyjnej filmy i seriale pełnią rolę deprawacyjną. Im bardziej kontrowersyjni są bohaterowie, tym chętniej młodzież stara się ich naśladować.  Trudno zakazać dziecku oglądania modnych produkcji, warto mieć jednak na uwadze fakt, iż mogą mieć one negatywny wpływ. Może się to odbić zarówno na jego zachowaniu jak i na psychice, co będzie widoczne dopiero po upływie czasu. Warto zatem zwrócić uwagę na to, co oglądają nasi podopieczni, zwłaszcza ci najmłodsi. Lepiej zapobiegać w porę, niż później walczyć z przykrymi skutkami.

Na temat współczesnego kina pisze również strona https://www.pixelfun.pl/