Czy plastyka i muzyka w szkole są potrzebne?

Spośród przedmiotów szkolnych do tych najbardziej lekceważonych należą zwykle plastyka i muzyka. Często uważa się, że są to przedmioty o małej wartości edukacyjnej. Uczniowie liczą zwykle na piątkę lub szóstkę, którą można zdobyć małym wysiłkiem, a tym samym w łatwy sposób podnieść sobie średnią.  Warto jednak spojrzeć na te zagadnienia w inny sposób.

Sztuka jest dziedziną nauki, która w wyjątkowy sposób wpływa na ludzki umysł. Pomaga mu się rozwinąć. Ma również działanie terapeutyczne. Poprzez udział w lekcjach plastyki dzieci uczą się kreatywności i otwartości. Mają okazję rozwinąć swoją fantazję i poszerzyć horyzonty. Kontakt ze sztuką pomaga się wyciszyć i uspokoić. Działa harmonizująco na umysł. Nie trzeba chyba dodawać, że rysunek i muzyka, są często wykorzystywane w procesie psychoterapii. Specjaliści na podstawie rysunku mogą określić stan emocjonalny danej osoby. Poprzez dalszą pracę są w stanie wyeliminować problemy takie jak stany depresyjne czy różnego rodzaju zaburzenia lękowe.

Lekcje związane ze sztuką mają również na celu odkrycie talentów u dzieci. Im wcześniej zostaną one uwidocznione tym, szybciej można zacząć nad nimi pracę. Daje to większą szansę, na osiągniecie zadowalających efektów, a być może nawet zrobienie kariery w danej dziedzinie.  W przypadku nauki gry na instrumentach bardzo liczy się czas. Im szybciej dziecko rozpocznie swoją przygodę z muzyką, tym większa szansa na osiągnięcie sukcesu. Warto zatem potraktować poważnie lekcję muzyki czy plastyki. Nigdy nie wiadomo, czy gra na instrumencie lub tworzenie obrazów nie stanie się w przyszłości głównym źródłem zarobku naszego dziecka.