Jak poprawić koncentrację

Życie we współczesnym świecie wymaga od nas bardzo często wykonywania kilku rzeczy jednocześnie. Nauka, zajęcia pozalekcyjne, to wszystko sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat muszą się uczyć dobrej organizacji czasu. Jednak, aby wszystko to, co mamy do zrobienia było wykonywane efektywnie, potrzebna jest odpowiednia koncentracja. Co zrobić by ją poprawić:

Zadbaj o sen

Aby nauka była wydajna, potrzebujemy 8-10 godzin snu. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, mogą pojawić się  problemy z koncentracją zarówno na lekcjach, jak i później, podczas odrabiania zadania. Pomimo tego, że spędzi czas nad książkami, może nie przynieść to oczekiwanych efektów.

Zdrowe dieta

Regularne, pełnowartościowe posiłki są kluczem do sukcesu. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, będące źródłem niezbędnych witamin i mikroelementów. Przed wyjściem do szkoły ważne jest  porządne śniadanie, a po powrocie do domu obiad i  kolacja. Warto ograniczyć ilość spożywanych słodyczy, fast-food-ów i słodkich napojów, który są może smaczne, ale nie stanowią żadnych korzyści dla organizmu.

Ruch

Ruch bardzo dobrze wpływa na pracę mózgu. Nawet trwająca pół godziny gimnastyka może znacząco wpłynąć na efektywność nauki. Dobrym pomysłem będzie również spacer. Świeże powietrze dotlenia mózg i poprawia jego pracę co przekłada się na koncentrację.

Nie pozwól, aby coś cię rozpraszało

Jeśli mamy do wykonania zadanie wymagające koncentracji najlepiej się wyciszyć i odciąć od wszystkiego, co może nas rozproszyć.  Dobrze jest wyłączyć komputer, muzykę i odłożyć na ten czas telefon. Jeśli to możliwe, wycisz na czas nauki komunikatory. Pozwoli ci to szybciej i sprawniej uporać się z obowiązkami. W efekcie zyskasz więcej wolnego czasu, który będziesz mógł poświęcić na kontakt ze znajomymi, czy ulubioną rozrywkę.

Mądre planowanie

Jak nikt inny znasz swoje możliwości. postaraj się więc tak rozplanować zadania, abyś był w stanie je wykonać rzetelnie. Nie jest sztuką zrobić coś byle jak. Czasem lepiej skupić się na mniejszej ilości zadań, ale wykonać je starannie i dokładnie.  W pierwszej kolejności zajmij się najważniejszymi rzeczami, mniej istotne kwestie zostaw na później.