Sprawdzone sposoby na szybkie czytanie

Czytanie książek wielu z nas może się wydawać nudne i czasochłonne. Po co poświęcać kilkanaście godzin na zgłębienie historii, którą możemy poznać po obejrzeniu trwającej dwie godziny ekranizacji. To prawda, czytanie książek wymaga od nas sporo wolnego czasu, warto jednak chociaż spróbować poznać bliżej świat literatury. Możemy  z tego wynieść sporo korzyści. Książki rozwijają naszą wyobraźnię i usprawniają pracę mózgu, co może się okazać przydatne w nauce. Natomiast sam proces czytania nie musi zajmować aż  tyle czasu, jeśli zastosujemy kilka sprawdzonych metod:

Skup się wyłącznie na książce

Pozbądź się z biurka wszystkiego, co może cię rozpraszać. Telefon odłóż na bok i najlepiej na czas czytania wycisz wszystkie komunikator. Wyłącz również komputer. Jeśli rozprasza cię muzyka nie słuchaj jej w czasie, który spędzasz z książka. Po wyeliminowaniu wszystkich „rozpraszaczy” możesz się skupić wyłącznie na czytaniu. Zobaczysz, że czynność ta będzie o wiele bardziej efektywna.

Szybki rzut oka na całą stronę

Zanim zaczniesz się zagłębiać w tekst, przejedź wzrokiem po całej stronie. Postaraj się wyłapać kilka kluczowych słów z każdego akapitu. Pomoże ci to zrozumieć czytany tekst. Sprawi, że będziesz już mieć w głowie ogląd treści zawartej na danej stronie i czytanie będzie szło ci znacznie szybciej.

Skieruj wzrok na środek wiersza

Przyśpieszysz proces czytania, skupiając wzrok na środku linijki, zamiast wodzić oczami po całej stronie. Dasz w ten sposób  również trochę odpocząć oczom, dla których patrzenie tam i z powrotem jest sporym wysiłkiem

Trening czyni mistrza

Postaraj się wypracować nawyk codziennego czytania. Jeśli nie dysponujesz taką ilością czasu, możesz poświęcić książkom kilka godzin w tygodniu. Najważniejsza jest regularność. Z czasem zauważysz, że czytanie idzie ci coraz szybciej i sprawia ci coraz większą przyjemność.  Przykry obowiązek może się zamienić miły sposób na spędzanie wolnego czasu.