Plastelina, czyli podstawa wyprawki szkolnej

Kreatywne zajęcia plastyczne wpływają bardzo korzystnie na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka w każdym wieku. Gdy nasi mali artyści uczęszczają już do przedszkola, a zwłaszcza do szkoły podstawowej, to ich dzieła stają się co raz bardziej wymyślne i skomplikowane. Właśnie dlatego nieodzownym elementem każdej wyprawki szkolnej powinna być odpowiedniej jakości plastelina, dzięki której nasze pociechy będą mogły rzeźbić najróżniejsze kształty postaci, zwierząt czy przedmiotów. 

Rozwój zdolności manualnych

We wczesnych latach naszego dzieciństwa rozwijamy wiele z naszych późniejszych umiejętności, to jakie zdolności posiądziemy zależy między innymi od tego jakimi przedmiotami operujemy i jak je wykorzystujemy. Trzeba pamiętać, że zabawy plasteliną dla dzieci, to oprócz fantastycznego sposobu na spędzanie czasu, świetne źródło do rozwijania manualnych zdolności. W trakcie takiej zabawy, nasza latorośl musi wykonywać pewne precyzyjne czynności takie jak tworzenie malutkich kulek czy cieniutkich pasków plasteliny, dzięki czemu nabywa ona wprawy w posługiwaniu się materiałami zmiennokształtnymi.

Plastelina wpływa na kreatywność

Oprócz poprawy koordynacji dłońmi, zabawy plasteliną gwarantują naszemu dziecku rozwijanie własnej wyobraźni i kreatywności. W odróżnieniu od rysunków, powstające przy pomocy plasteliny, różne figurki oraz inne dziecięce arcydzieła, są trójwymiarowe i pobudzają myślenie przestrzenne u dzieci. Ponadto taka twórczość uczy sprawnego posługiwania się rozmaitymi kolorami i tworzenia pewnych plastycznych abstrakcji. Świat kreowany przez dzieci jest najczęściej barwny i wielokolorowy, co przyczynia się również do ogólnego poprawienia nastroju u najmłodszych. Zabawy z plasteliną mają ponadto wpływ na rozwój dziecięcego mózgu. Wykonywanie tych manualnych czynności odbywa się w większości przypadków przy użyciu obu rąk, co pobudza obie półkule mózgowe do współpracy.

Dla kogo plastelina?

Właściwie zabawy plasteliną mogą już zacząć roczne dzieci, jednak w takim wypadku powinniśmy być czujni, aby nasz młody plastyk nie postanowił wziąć do ust własnego dzieła. Niemniej plastelina jest genialnym źródłem zabawy dla dzieci niemal w każdym wieku. W szkole podstawowej czy w przedszkolu na zajęciach plastycznych, wykorzystywana jest niemalże cały czas, dlatego warto zaopatrzyć się w zapas tego sprężystego materiału i mieć pod ręką w domu. Plastelina może być bardzo różnej jakości, co może wpływać na ergonomię jej użytkowania. Najtańszy tego typu produkt może być twardy i nie nadawać się do użytku dla młodszych artystów, którzy nie będą w stanie wymodelować plasteliny tak jak podpowiada im wyobraźnia.