20 pomysłów na skuteczną naukę słówek

Jak przyswajać słówka, aby płynnie mówić w obcym języku

Uboga znajomość słownictwa to problem, który dotyczy każdej osoby poznającej nowy język.  Dla wielu test to przeszkoda nie do o pokonania.

Zwykle nauka języka rozpoczyna się jeszcze w szkole. Jednak podczas lekcji raczej nikt nie informuje nas o technikach efektywnego uczenia się i opanowywania nowego materiału.  Mało kto wie, że aby przyswajanie materiału nie było katorgą, a stało się przyjemnością, musimy najpierw dowiedzieć jakim typem ucznia jesteśmy i indywidualnie wybrać metodę, która pomoże nam osiągnąć cel.

Poniżej przedstawiamy sprawdzone techniki nauki, które są przydatne w nauce słownictwa. Nie chodzi o to, aby się uczyć, ale aby się nauczyć. Celem powinno być przyswojenie naj największej ilości słów i wyrażeń, które zostaną utrwalone  w pamięci długotrwałej. Dzięki czemu tworzone przez ciebie wypowiedzi będą płynne i naturalne.

Technik, które pomagają w nauce jest sporo. Warto na początek spróbować 2 lub 3 i przetestować ich rezultaty. Następnie wybrać kolejne. Po czasie uzyskamy informację, które są dla nas najlepsze i najbardziej efektywne.

Główne zasady nauki język obcego

  • Podczas nauki warto przemieszczać się w różne miejsca, zajrzeć do różnych pomieszczeń. Siedzenie przy biurku sprawia, że nasz mózg wpada w monotonię, nudzi się i niechętnie przyswaja nową wiedzę. Zmiana otoczenia działa natomiast zupełnie odwrotnie. Warto zatem zabrać listę nowych słówek na spacer, do kawiarni czy na spacer z psem.
  • Warto podzielić nowe słownictwo według stopnia ważności. Zazwyczaj czytając książkę lub oglądając film wypisujemy słówka i chcemy opanować je wszystkie od razu. Warto podzielić je na grupy, te ważne, przydatne, ciekawe i te nowe, ale niekoniecznie potrzebne. Dobrze jest wybrać kilka słówek z  każdej grupy i uczyć się ich partiami.
  • Postaraj się znaleźć porę dnia, w ciągu której twój mózg najwydajniej pracuje i przyswaja informację. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieistotne jednak jedni wolą uczyć się rano ,a inni późno w nocy. Informacja do której z tych grup należysz może być niezwykle cenna i przydatna.
  • W określonym czasie skup się na wybranej tematyce. Może to być kultura, kuchnia lub każdy inny temat, który cię zainteresuje. Poświęć mu tydzień lub dwa. Czytaj w tym czasie książki i artykuły w obrębie danej tematyki, oglądaj filmy. To świetny sposób na powtórkę i przyswojenie słownictwa z danego działu.
  • Twórz zapiski i notatki w języku, które się uczysz. Zapisuj swoje myśli, przepisy czy listę zakupów. Dzięki temu bardzo szybko opanujesz zasób słownictwa potocznego, codziennego użytku.
  • Staraj się dużo czytać w danym języku obcym. Wybieraj to, co cię interesuje. Bardzo dobrym wyborem są blogi tematyczne ponieważ pisane są współczesnym językiem. Dzięki temu poszerzysz zasób słów z mowy potocznej i zobaczysz jak brzmi żywy język używany przez mieszkańców danego kraju na co dzień.
  • Słuchaj  podczas wykonywani codziennych czynności radia lub muzyki w danym języku. Pomoże ci to przyswoić intonację i osłuchać się z wymową słownictwa.

Nauka słówek dla zaawansowanych

Każdy żywy język jest bogaty w idiomy, anegdoty i żarty. Aby zrozumieć obcokrajowców obowiązkowo należy przyswoić sobie te elementy mowy potocznej. Dzięki temu będziemy czuć się swobodniej podczas konwersacji. Pozwoli nam to więcej zrozumieć i wypowiadać się w bardziej bogaty i ciekawy sposób.

Jak trenować umysł, aby szybciej się uczyć i więcej zapamiętywać

  • Użyj wyobraźni.  Ucząc się danego słowa lub frazy możemy skojarzyć je z czymś abstrakcyjnym i śmiesznym. W ten sposób nasz mózg zapamięta ją jako coś ciekawego, wyróżniającego się. Pomocne będzie także zapisanie obcego słówka kolorem lub narysowanie obok niego zabawnego rysunku.
  • .Powtórka to klucz do sukcesu. Podstawą jest powtarzanie nowo poznanych słówek. Możemy to robić podczas spaceru, gotowania sprzątania czy mycia.  Możesz tworzyć z nowymi słowami zdania,  tworzyć fiszki lub wykorzystać do ich powtarzania specjalnie do tego zaprojektowane programy, które bez problemu znajdziesz w internecie.
  • Ucz się mniejszych partii ale częściej. Bardziej efektywna jest codzienna nauka mniejszych partii materiału, niż całodniowe wkuwanie. Zadbaj o to by robić sobie przerwy. Mózg lubi odpoczynek i potrzebuje czasu na szybką regenerację.
  • Ucz się słówek na zasadzie skojarzeń. Napisz na kartce jedno i dopisuj wszystkie, które się z nim kojarzą . Im śmieszniejsze i bardziej absurdalne skojarzenia stworzysz, tym większa szansa, że twój mózg je zapamięta.
  • Twórz przeciwieństwa. nauka słówek połączonych w pary na zasadzie przeciwieństw jest bardzo dobrym pomysłem i pomaga w efektywnym zapamiętywaniu nowej wiedzy.
  • ’Rysuj mapy myśli.  To metoda która wymaga poświecenia większej ilości czasu, ale przynosi bardzo dobre efekty. Po zapisaniu jednego słowa dopisujemy do niego następne, a później rysując rozgałęzienia tworzymy całe grupy słów. Im bardziej nasza mapa będzie kolorowa i estetyczna, tym większa szansa na przyswojenie sporej partii nowego materiału z dziedziny słownictwa.