Nowe przedmioty w programie nauczania już od września

Szykują się zmiany w programie nauczania w szkołach ponadpodstawowych. Uczniowie doświadczą ich już od września.  Po powrocie z wakacji młodzież zapozna się z nowymi przedmiotami. Mowa tutaj między innymi  o Historii i Teraźniejszości, która w nowym roku szkolnym zastąpi znany dotąd wszystkim WOS. Mowa jednak tylko o poziomie podstawowym. Uczniowie, którzy mają w programie przedmiot w formie rozszerzonej, nadal będą uczyli się w ramach Wiedzy o Społeczeństwie.

Od września w szkołach ponadpodstawowych nastąpi wiele zmian. Gdy nasze dzieci wrócą po wakacjach do szkół na rok szkolny 2022/2023, zastaną zmiany w programie nauczania, które przede wszystkim dotyczą nowych przedmiotów.

Historia i Teraźniejszość ma zawierać podstawę  programową dotychczas nauczanego przedmiotu. Dodatkowo pojawią się jednak informacje z historii Polski i świata w latach 1945-2015.  Mają one być wkomponowane w kontekst historyczny. Zadaniem nowego przedmiotu ma być  ułatwienie uczniom zrozumienia zachodzących procesów politycznych, a także społeczno-historycznych. Ponadto ma wyjaśniać zachodzenie konkretnych zjawisk politycznych oraz rozbudzać świadomość polityczną. Przedmiot został wprowadzony do programu nauczania klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych i ma trwać aż do pierwszego semestru ostatniej klasy.

Przywrócone zostanie również przysposobienie obronne wycofane z programu nauczania w 2012 roku.  Minister edukacji uznał jednak, że młodzież powinien mieć świadomość, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia państwa. Nie trzeba się domyślać, że sytuacja za naszą wschodnią granicą w  znaczący sposób przyczyniła się do ponownego włączenia w program nauczania przedmiotu  o nazwie PO.

 

\