Jakie możliwości rozwoju daje Ci szkoła?

Dla wielu z nas siedzenie w szkole i nudzenie się na lekcjach jest zupełnie bezwartościowe i nie wierzmy sensu w edukacji. W rzeczywistości wiele placówek oferuje nam znacznie więcej, niż tylko regularne zajęcia przeprowadzane zgodnie z planem lekcji. Każda szkoła chce, żeby ich uczniowie mieli jak najwięcej możliwości do rozwoju, naszym zadaniem jest tylko dowiedzenie się, co możemy zrobić i gdzie czego szukać.

Udział w projektach pozaszkolnych

Szkoły bardzo często współpracują z placówkami z zewnątrz albo angażują się w projekty unijne, w którym mogą wziąć udział ich uczniowie. W szkołach średnich, szczególnie technikach, nauczyciele i dyrektor starają się stworzyć dla uczniów jak najwięcej szans na zdobycie doświadczenia zawodowego, ale takie same projekty mogą przyjmować licea czy szkoły podstawowe. Wszelkiego rodzaju darmowe kursy albo wyjście edukacyjne nie pojawiają się wprawdzie zbyt często i nie każdy uczeń może wziąć w nich udział, ale to dla nas tylko dodatkowa motywacja, żeby za każdym razem dawać z siebie wszystko.

Wymiany między uczniami z różnych miast

Większość szkół współpracuje z innymi placówkami w Polsce albo na całym świecie. Wewnątrz Unii Europejskiej często przeprowadza się wymiany uczniów między szkołami, na wakacje albo na krótki odcinek czasu w trakcie trwania roku szkolnego. Dzięki temu możemy poznać trochę świata, często za niewielkie pieniądze. Możemy w tym czasie spać w innej szkole, ale czasami mamy do dyspozycji motele albo hotele. Oczywiście całość ma na celu edukowanie w pierwszej kolejności, ale na takich wyjazdach możemy się też zrelaksować, poznać nowych ludzi i rozwinąć się albo przynajmniej znaleźć ścieżkę rozwoju, którą chcemy podążyć.

Uczestniczenie w życiu szkoły

Każda szkoła żyje również poza swoimi murami. Wyjścia na różnego rodzaju targi szkół czy pracy, apele i wystąpienia przed osobami spoza naszej szkolnej wspólnoty to norma i mogą wziąć w nich udział wszyscy, jeśli tylko mają na to ochotę. Oczywiście nie każdy chce śpiewać, ale możesz na przykład zaangażować się w oprowadzanie uczniów po szkole w czasie trwania dnia otwartego, pieczenie albo gotowanie czegoś na imprezy szkolne, albo angażowanie się w pomoc w sklepiku szkolnym. Każda osoba, która chce coś zrobić i poznać nowe możliwości spokojnie znajdzie coś dla siebie, nawet jeśli na początku będzie trudno.