Jak skutecznie uczyć się dat

Nauka historii może być ciekawa. To prawda. Jednak jej nieodłączną częścią jest nauka dat, które trzeba wykuć na pamięć. Dla wielu z nas jest to bardzo problematyczne. Warto zatem poznać sprawdzone metody, które ułatwią przyswajanie materiału i sprawią, że nauka stanie się przyjemnością. Możesz wypróbować wszystkie z nich, aby znaleźć tą, która najbardziej przypadnie ci do gustu.

Wizualizacje

Daty często wiążą się z konkretnymi postaciami ( władców lub polityków) Możesz w sobie wyobrazić tą sytuację w zabawny sposób. Im bardziej groteskowe będzie twoje wyobrażenie, tym lepiej. Możesz również stworzyć dodatkowo rysunek przedstawiający to wydarzenie. Dorysuj królowi śmieszną koronę, zabawne wąsy, coś charakterystycznego, co będzie ci się z nim kojarzyć. W całą ilustrację wkomponuj datę. Otocz ją symbolami  i  kolorami tak, aby rzucała się w oczy.

Historyczny szlak

Może kojarzysz podobną metodę nauki z czasów przedszkola lub szkoły podstawowej. Zazwyczaj jest wykorzystywana do nauki języków obcych. Na przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniu należy poprzyklejać karteczki z nazwami przedmiotów. Działa to świetnie na pamięć poprzez wykorzystanie bodźców wzrokowych. dla lepszych efektów warto wykorzystać również inne zmysły takie jak smak czy węch.

W widocznych miejscach w całym domu poprzyklejaj kartki z ważnymi datami. Mogą to być pomieszczenia w których spędzasz najwięcej czasu, ale również nietypowe takie, jak lustro w łazience czy lodówka. Każdą z informacji postaraj się zapisać innym kolorem. Możesz dorysować także jakieś ilustracje.  Przemieszczając się od kartki do kartki staraj się wymyślić zabawną historię zawierającą informację, które masz zapamiętać. Do każdej dat dorzuć charakterystyczny ruch. Jeśli lubisz muzykę, możesz spróbować opowiedzieć całą historie śpiewając lub rapując. kartki możesz również skropić olejkami zapachowymi. W ten sposób podziałasz na wszystkie zmysły. Zobaczysz, że nauka może być łatwa, przyjemna i możną się nią bawić.

Więcej przydatnych informacji na temat nauki możesz znaleźć na stronie OrtoFrajda.pl

 

Jeden komentarz w temacie “Jak skutecznie uczyć się dat

Dodaj komentarz