Czy napoje energetyczne są szkodliwe dla zdrowia?

Napoje energetyczne są ogólnie dostępne. Nie ma progu wieku, który należy przekroczyć, aby kupić w sklepie energetyk. Dlatego często zdarza się, że sięgają po nie dzieci. Zwykle, nie jest to spowodowane chęcią przyswojenia materiału na sprawdzian, a zwykłą ciekawością. Dostępność tych środków może jednak doprowadzić do tragedii. Nadmierne spożycie energetyków w każdym wieku może doprowadzić nawet do śmierci. W przypadku młodego organizmu nieprzyzwyczajonego do kofeiny jest to zwłaszcza niebezpieczne.

Napoje energetyczne mają na celu dać nam tzw. „kopa”. Ich zadaniem jest pobudzenie umysłu i działa  do działania.  W ich składzie znajdziemy kofeinę, taurynę, żeń-szeń i sporą dawkę witamin. Co się stanie jeśli przesadzimy z ilością wypitego napoju? Możemy doprowadzić do zaburzenia pracy serca, jego kołatania, nadmiernego pobudzenia organizmu, problemów z oddychaniem, czy nawet utraty przytomności. Możemy także uzyskać efekt przeciwny od zamierzonego i doprowadzić do znacznego pogorszenia się koncentracji.

Wypicie jednego energetyka nie będzie szkodliwe dla naszego organizmu jeśli jednak przesadzimy z ilością, lub będziemy pić go codziennie. Możemy się spodziewać pogorszenia stanu zdrowia. Z badań przeprowadzonych przez naukowców jasno wynika, że spożycie napojów energetycznych podnosi ciśnienie krwi i powoduje rozdrażnienie. Ponadto  napoje zawierające dużą dawkę fruktozy wypite w czasie wysiłku fizycznego lub bezpośrednio po nim, mogą powodować trwałe uszkodzenie nerek. Warto także zauważyć, że zawarta w energetykach kofeina ma działanie uzależniające. Dlatego jeśli sięgniemy po jeden napój, nasz organizm będzie się dopominał o kolejne dawki.