Czy możemy malować się do szkoły średniej?

Makijaż do szkoły to do wielu lat bardzo kontrowersyjna kwestia, mimo że widok pomalowanej nastolatki nie jest już niczym bulwersującym. Mimo to wciąż nie jest do końca wiadomo, czy makijaż w szkole średniej jest wskazany. W tym wypadku nie ma co powoływać się na prawo, bo w szkołach obowiązują jeszcze wewnętrzne regulaminy. Każda placówka ma prawo zakazać makijażu, jeśli takie jest jej widzimisię.

Sprawdź statut swojej szkoły

Zanim wyciągniesz pochopne wnioski z internetu, zajrzyj do statutu. To dokument, który posiada każda szkoła, który określa prawa i obowiązki ucznia. Jeśli w twojej szkole makijaż jest niemile widziany, będzie to tam zapisane. Czy szkoła może tak postanowić z prawnego i etycznego punktu widzenia, to już zupełnie inna bajka, ale jeśli w regulaminie jest wyraźny zapis, że nie możesz przyjść do szkoły w pełnym makijażu, to lepiej tego nie robić. Szkoła może Cię wtedy ukarać w sposób przewidziany przez ten sam dokument, na przykład przyznając negatywną uwagę z zachowania czy ujemne punkty do oceny śródrocznej.

Wszystko zależy od twojego komfortu

Bardzo często do malowania popycha nas presja rówieśników. Nikt nie może zmusić Cię do malowania się. W każdej szkole średniej znajdziesz dziewczyny i chłopaków, którzy świadomie rezygnują z makijażu, mimo że go lubią, bo nie chcą tracić czasu przed wyjściem do szkoły albo ryzykować, że po paru godzinach będzie on spływać im po twarzy w gorące dni. Jeśli czujesz się pewnie i jesteś gotowa do malowania się, to nie masz się czym krępować, jeśli jednak rozważasz tę opcję tylko dlatego, że robią tak inni twoi znajomi, to lepiej zastanów się nad tym jeszcze raz, bo być może nie jesteś jeszcze gotowa.

Nie idź na wojnę ze swoimi nauczycielami

Statut szkoły to jedno, ale mamy jeszcze osobiste upodobania nauczycieli. Choć nie powinni oni działać wbrew regulaminowi, to niektórzy z nich czują zbyt dużą władzę nad uczniami albo są uprzedzeni. I tak znajdziemy nauczycieli i nauczycielki, które nie tolerują kolorowych włosów, kolczyków na twarzy, pomalowanych paznokci albo makijażu, a czasami te wszystkie punkty dotyczą tylko chłopaków. W takim wypadku lepiej nie iść na wojnę z nauczycielem, chyba że naprawdę zalazł Ci mocno za skórę. Pamiętaj, że w szkole średniej spędzisz cztery albo pięć lat, dobrze więc dbać o neutralne relacje.