Zagrożenia związane z wirtualnym światem

Z roku na rok coraz więcej elementów naszego życia codziennego przenosi się do internetu. Zakupy, rozmowy z przyjaciółmi, nauka, praca.  W wirtualnym świecie możemy załatwić praktycznie każdą sprawę. Siedząc na kanapie w dresie, możemy podróżować, poznawać nowych ludzi, a także wykreować swój wirtualny wizerunek, który może nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością. W internecie każdy może być, kim chce. O ile dorosły człowiek w większości przypadków potrafi odróżnić autentyczne informacje od internetowych kłamstw, o tyle w przypadku dzieci i młodzieży bywa z tym różnie. Dlatego tak ważne jest mówienie o zagrożeniach, jakie niesie za sobą wirtualny świat.

 

Zanik bliższych relacji

Dzięki internetowi mamy możliwość poznawania ludzi z całego świata. Jest to niezwykle cenne, ponieważ pozwala nam na wymianę poglądów, zrozumienie różnic kulturowych, naukę języków obcych poprzez praktykę, a także rozwija tolerancję. Jednak bardzo ważne jest, aby utrzymać równowagę między znajomościami internetowymi i tymi w świecie rzeczywistym. Rozmowa poprzez komunikatory nie zastąp kontaktu fizycznego, bliskości, przytulenia, czy chociażby uścisku dłoni. Wspólne spędzanie czasu z bliską osobą jest niezwykle ważne dla zdrowia i rozwoju psychicznego zwłaszcza dzieci i młodzieży. Brak takich relacji może prowadzić do wyobcowania i dezorientacji. Osoba przyzwyczajona do wirtualnych relacji, która będzie musiała wyjść z domu i  spotkać się z autentycznymi ludźmi może mieć poważne problemy  z komunikacją. W konsekwencji może to wywołać stany lękowe i inne zaburzenia o podłożu psychicznym.

 

Poczucie bycia nieidealnym w wyidealizowanym świecie

Wirtualny świat pokazuje nam wyidealizowanych ludzi o idealnych figurach. Na ich twarzach nie znajdziemy ani jednej zmarszczki. Ich zęby są idealnie proste i białe.  Patrząc do lustra, widzimy jednak coś zupełnie innego. Nasz uśmiech nie jest tak idealny. Skóra na brzuchu nieco się marszczy, a na nosie pojawiły się dwa nowe pryszcze. To normalne. Tak faktycznie wygląda człowiek.  Osoba dojrzała doskonale rozumie, że internet kłamie i jest świadoma tego, że pokazane tak zdjęcia są poddawane wielu obróbkom, zanim pojawią się w sieci. Jednak dzieci nie mają takiej świadomości i widząc swoją niedoskonałość, często wpadają w kompleksy.