Jak przekonać dziecko do uprawiania sportu

Co do tego, że ruch ma pozytywny wpływ na rozwój psychofizyczny i przyswajanie wiedzy nikt nie ma wątpliwości. Zostało to udowodnione przez specjalistów w wyniku długoletnich badań. Jednak w wielu przypadkach namówienie najmłodszych do jakiejkolwiek formy aktywności, graniczy z cudem. Trudno jest bowiem wygrać z telefonem czy komputerem. Czy jednak jest to niemożliwe?

Na pewno bywa to trudne, jednak uprawianie sportu i wyrobienie sobie nawyków już w dzieciństwie, niewątpliwie zaprocentuje i będzie miało wpływ na ich całe życie. Jeśli nasze dziecko zobaczy, że  aktywność ruchowa to radość i świetny sposób na spędzenie czasu, a nie przykry obowiązek, możemy być pewni, że również jako dorosły będzie się starało dbać o dobrą formę i kondycję. Nie ma znaczenia, czy będzie to koszykówka, siatkówka, czy bieganie.  Najważniejsze jest to, że aktywność fizyczna będzie miała pozytywny wpływ na jego  zdrowie.

 

Jak sport wpływa na rozwój dziecka

Uprawianie sportu i bycie aktywnym jest niezbędne w rozwoju każdego dziecka. Ruch spełnia ważną rolę ponieważ uczy niezbędnych umiejętności, które zostaną później przez nie wykorzystane w szkole, pracy i na co dzień.  Przede wszystkim chodzi tutaj o nie poddawanie się, bycie systematycznym i zdyscyplinowanym oraz cierpliwym w dążeniu do obranego celu. Umiejętność poświęcenia wolnego czasu w weekend czy wolnego popołudnia na rzecz kilkugodzinnego treningu może się okazać bardzo potrzebna również w osiaganiu sukcesu na arenie  szkolnej.  Jeśli dziecko nauczy się angażować w sport, będzie posiadało tą umiejętność również w odniesieniu do życia codziennego.  Młody człowiek dążący do celu, zaangażowany i chcący odnieść sukces w zawodach sportowych, będzie dążył do uzyskania jak najlepszych ocen w szkole i odniesienia sukcesów w późniejszej pracy zawodowej.

Sport i rywalizacja uczą także kontroli nad emocjami.  Sukcesy i porażki to szkoła pracy  z uczuciami i panowania nad nimi. Ponadto zawody sportowe uczą zdrowej rywalizacji, a gra w drużynie uczy pracy zespołowej. Widzimy zatem, że sport ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego tak ważne jest wyrobienie zdrowych nawyków już od najmłodszych lat.

 

Jak przekonać dziecko do aktywności fizycznej

Podobnie jak w innych dziedzinach życia, najlepszym sposobem na zmotywowanie dziecka do działania jest  dawanie dobrego  przykładu. Jeśli rodzice są aktywni, uprawiają sport i zamiast przed komputerem spędzają czas na basenie lub siłowni, istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo, ze zainteresowanie dziecka również powędruje w tym kierunku. Z przeprowadzonych badań wynika, że osoby aktywne fizycznie w życiu dorosłym,  w dzieciństwie obserwowały taką samą postawę u przynajmniej jednego z rodziców.

Jeśli próbujmy przekonać nasze dziecko do jazdy na rowerze lub rolkach, a sami siedzimy przed telewizorem i nie ruszamy się  z kanapy, mamy małe szanse na odniesienie sukcesu. Jednak jeśli zaproponujemy wspólny wypad na rolki lub wycieczkę w góry, nie tylko damy naszemu potomkowi dobry przykład, ale wyrobimy w  nim zdrowe nawyki, spędzając przy tym zdrowo czas co będzie plusem dla całej rodziny.

Podczas rozmów warto uświadamiać dziecko, jak zdrowy i ważny jest sport i aktywność fizyczna. Podkreślmy jak pozytywne skutki może przynieść regularność i zaangażowanie

Warto pokazać mu różne dyscypliny sportu. Wybierzmy się razem na basen, pobiegajmy, pojedźmy na wycieczkę rowerową i zaplanujmy wypad na rolki.  Dajmy szansę dziecku na znalezienie ulubionego sposobu spędzania czasu aktywnie. Jeśli załapie przysłowiowego bakcyla, ni nie będziemy musieli egzekwować czasu spędzanego na dane aktywności, a wręcz przeciwnie, trudno będzie nam zagonić dziecko do domu. Świetnym rozwiązaniem jest zachęcenie dziecka do gry w drużynie. Daje to możliwość rozwoju, uczy rywalizacji, a także w wielu przypadkach umożliwia dalszy rozwój, wyjazdy zagraniczne i poznanie gwiazd sportu będących przykładem do naśladowania.

 

Jak rozmawiać z dzieckiem

Zainteresowanie dziecka sportem to już sukces, jednak może się on szybo zamienić w porażkę. Młodzi ludzie szybko się nudzą i tracą zainteresowanie. Ponadto nauka oraz udział w treningach mogą być sporym obciążeniem. Warto zatem zadbać o to, aby grafik naszego dziecka był odpowiednio ustawiony i stworzony tak, aby go zbytnio nie obciążyć. Bardzo istotna jest komunikacja i rozmowa. Powinniśmy sale uświadamiać dziecko co ma na celu uprawianie sportu  i jakie niesie za sobą korzyści. Nie bądźmy jednak tylko mówcami, ale również słuchajmy. Być może okaże się, że potrzebna jest przerwa w treningach lub zmiana dyscypliny. Starajmy się mierzyć siły na zamiary i nie przerzucajmy na dziecko naszych ambicji. Chwalmy każdy jego sukces, nawet ten najmniejszy i doceniajmy nakład włożonej w treningi pracy. Nie zapominajmy również o tym, że to nauka  jest najważniejsza.

Na ten temat pisze także strona https://www.olajas.pl/