Nauka literek może być zabawą

Elementem, który warto zastosować na początku nauki czytania, są ćwiczenia oczu. Pomocne powinni się okazać także w czasie nauki pisania.  podczas skakania,  jazdy na rowerze czy hulajnodze oraz przy grze w piłkę nasze dziecko ćwiczy oczy, co wpływa bardzo korzystnie na jego rozwój.  Poza zabawą warto zastosować również kilka ćwiczeń, które mogą pomóc w nauce czytania oraz pisania.

Pierwsze z ćwiczeń polega na śledzeniu piłeczki.  Dziecko powinno spróbować ją podrzucić, a następnie złapać jedną ręką. Zadbajmy o to, aby jej wielkość była dostosowana, do wielkości rączki dziecka.  W czasie tej czynności poprośmy malucha, aby wodził wzrokiem za piłeczką. Kluczowa jest tutaj praca samych oczu. Głowa powinno pozostać nieruchomo. Jest to zabawa przeznaczona dla dzieci, które ukończyły 6 lat.

Druga propozycja to rysowanie wzrokiem. Do przeprowadzenia tej zabawy będą potrzebne karteczki z narysowanymi kształtami.  Złóżmy je i wrzućmy do miski lub innego naczynia.  Dziecko ma za zadanie wylosować jedną z karteczek, a następnie narysować wzrokiem kształt, który się na niej znajduje.

Po udziale w takich zabawach nauka literek powinna być już łatwiejsza. Choć na początek dobrze jest podejść do niej na luzie. Dlatego dobrym pomysłem będzie pobawienie się w literkowego detektywa. Możesz to zrobić podczas jednego z letnich spacerów. Poproś swoje dziecko, aby rozejrzało się dookoła. Następnie wybierz jakąś literkę i poproś je, aby znalazło trzy przedmioty, które się na nią rozpoczynają.  Jeśli uda mu się poprawnie wykonać zadanie, możesz nagrodzić dziecko punktami. Następnie wybierz kolejną literkę. I tak do czasu, aż dziecko się nie zmęczy. Nagrodą może być wspólna wyprawa na lody lub jakiś drobiazg.

Na ten temat pisze także strona https://www.uwagazabawa.pl/