Bongosami nazywamy instrument stworzony z dwóch połączonych bębenków. Ważne jest, aby miały jednakową wysokość, lecz inną średnicę. Można je wykonać w bardzo łatwy sposób. Do tego celu możemy wykorzystać na przykład pokrywki okrągłych pojemników, których trzymamy płatki śniadaniowe. Występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu mamy możliwość przygotowania większych i mniejszych instrumentów. Następnie należy je ze sobą połączyć. Można do tego wykorzystać taśmę klejącą. Gotowy instrument zapewne spraw dziecku ogromną frajdę. Siedząc na podłodze, może z pomocą rąk wybijać rytm na bongosach.
Jest to świetna zabawa, a zarazem ćwiczenie wspomagające wszechstronny rozwój najmłodszych uczniów. Dzięki próbie gry na instrumencie mają okazję nauczyć się poczucia rytmu. Naukowcy wykazali, że w przypadku osób, które od najmłodszych lat miały możliwość gry na instrumencie, neurony mają większą zdolność łączenia prawej i lewej półkuli. Muzyka jest dziedziną sztuki, która wpływa korzystnie na rozwój i wzrost wszystkich części mózgu.
W przypadku zajęć muzycznych prowadzonych z młodszymi dziećmi możemy zaobserwować, że gra wspólna gra na instrumentach uczy pracy w grupach. Ponadto pomaga w wyrażaniu własnej osobowości.
Warto również wspomnieć, że niemowlaki oraz przedszkolaki uczęszczające na zajęcia muzyczne szybko uczą się pracy w grupie, oraz lepszego wyrażania własnej osobowości.
Jest to propozycja zabawy, jaką może przeprowadzić nauczyciel podczas zajęć w szkole z najmłodszymi dziećmi, jednak nie tylko. Przygotowanie takiego instrumentu jest bardzo proste i można go wykonać również w domu. Może się to okazać świetnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy szukają ciekawych i rozwijających zabaw, dla dzieci spędzających wakacje w domu.