Etap IV (Etap IV)

Dobra praktyka

  • Kategoria:

    Wiedza użyteczna

  • Dodano:

    02.06.2019

1) Opiszcie przeprowadzone działania. [W załączniku do opisu zamieśćcie zdjęcia i inne materiały pokazujące proces i efekty Waszych działań.]

Wraz z podjęciem decyzji o ponownym przystąpieniu do projektu „Szkoła z klasą” i wyborem obszaru „Wiedza użyteczna” bardzo długo debatowaliśmy nad tym, co i jak chcemy osiągnąć, co jest dla nas ważne, a co powinniśmy pominąć.

Naszym priorytetem stało się pokazanie społeczności szkolnej – zarówno uczniom jak i nauczycielom, rodzicom, że wiedza to nie tylko sucha teoria, a przede wszystkim działanie, kreatywne poszukiwanie  rozwiązań. Staraliśmy się dowieść, że to, o czym uczą się na lekcjach mogą wykorzystać w życiu codziennym podczas eksperymentowania, tworzenia nowych rozwiązań czy też udoskonalania już istniejących.

Przyświecał nam cel, by uświadomić i przekonać uczniów, że nauka w szkole nie musi być nudną, ciężką, nieprzydatną pracą, za którą zyskują ocenę i natychmiast wyuczone rzeczy zapominają, ale ma służyć przede wszystkim im samym – dzięki temu, czego dowiedzieli się podczas zajęć mogą stworzyć coś nowego, innowacyjnego  czy też rozwiązać jakiś problem. Postawiliśmy na to, by nasza społeczność szkolna teorię przekuwała w działanie – kreatywne i niesztampowe.

W trakcie trwania roku szkolnego 2018/ 2019, podczas którego postanowiliśmy „wziąć szkołę w swoje ręce” i jak najobszerniej wykorzystać potencjał naszych uczniów, pracowników i osób związanych ze szkołą, działaliśmy w następujący sposób :

 

Ø Bieżącą dbałością o wystrój korytarzy zajęli się sami uczniowie, którzy starali się, by wyglądały one nie tylko estetycznie, ale miały również walory edukacyjne. Powstały w ten sposób różnorodne gazetki o ciekawej i bliskiej uczniom tematyce. Uczniowie naszej szkoły nie ograniczyli się tylko do dekoracji korytarzy – postanowili, że również wystrój klas i pracowni będzie się zmieniał wraz porami roku i charakterystycznymi dla nich świętami.

 

 

 

 

 

 

Ø Uczniowie jednej z klas trzecich zaprosili do współpracy pierwszaki i razem poprowadzili ogólnoszkolną akcję „Recykling daje owoce”, której zadaniem było podniesienie świadomości ekologicznej całej społeczności szkolnej.

 

 

 

Ø Zorganizowaliśmy we współpracy z Ratownictwem Medycznym oraz rodzicami zajęcia instruktażowe z pierwszej pomocy dla klas IV - VIII, podczas których nasza młodzież samodzielnie wykonywała różne czynności przedmedyczne na fantomach, a także miała możliwość wykorzystania nabytych już wcześniej umiejętności np. zakładania opatrunku w praktyce. Młodsze dzieci, dzięki uprzejmości i olbrzymim zaangażowaniu jednego z rodziców pracującego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, wzięły udział w wycieczce do bazy głównej LPR, gdzie dowiedziały się mnóstwo ciekawych informacji i mogły zobaczyć pracę ratujących „od kuchni”.

 

 

 

 

 

 

 

Ø Przeprowadziliśmy cykl warsztatów naukowych „Mali Mądrale” w klasach I – III, podczas, których nasi uczniowie eksperymentowali, poznawali prawa fizyki, chemii, a także byli bacznymi obserwatorami różnych zjawisk przyrodniczych.

 

 

 

 

 

Ø „Zmontujmy sobie dźwięk” to kolejna propozycja działań warsztatowych, które miały miejsce w naszej placówce i obejmowały uczniów klas I – VIII. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i osób związanych z naszą szkołą dzieciaki pogłębiły swoją wiedzę z zakresu historii muzyki, poznały nowe instrumenty, a co najważniejsze – aktywnie brały udział w zorganizowanym muzykowaniu.

 

 

 

 

 

Ø Dzięki uprzejmości rodziców naszego ucznia nawiązaliśmy współpracę z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego i uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w warsztatach muzyczno – tanecznych w siedzibie zespołu, gdzie opanowali podstawowe kroki tańców narodowych, a także mieli możliwość obejrzeć od kulis jak wyglądają przygotowania do koncertu .

 

 

 

 

 

 

Ø „Do it Yourself” – nasz sztandarowy pomysł – który okazał się „strzałem

w dziesiątkę” i zyskał nie tylko rzeszę fanów wśród uczniów, ale także i rodziców. Podczas cyklu warsztatów plastyczno – technicznych prowadzonych przez pomysłową Panią Portierkę powstało wiele ciekawych i twórczych prac np. handmade’owe mydełka, pudełeczka na bibeloty, bombki świąteczne, pisanki, breloczki do kluczy czy skarbonki.

 

 

 

 

 

 

Ø Zainspirowaliśmy całą społeczność szkolną do zdrowego stylu odżywiania i życia poprzez  udział w cyklicznych warsztatach kulinarnych „Wiem, co jem” – uczniowie klas I – III, a starsze klasy udzielały się poprzez organizację „Zdrowych Śniadań”. Samodzielne przygotowywanie i komponowanie zdrowych przekąsek, posiłków i słodkości na pewno na stałe zagości w repertuarze naszej placówki ze względu na ogrom wiedzy i zaangażowania całej społeczności szkolnej.

 

 

 

 

 

Ø Lekcje edukacji informatycznej umożliwiły tworzenie ciekawych projektów z zastosowaniem różnorodnych programów i narzędzi, ale przede wszystkim rozwinęły kompetencje społeczne naszych wychowanków, gdyż postawiliśmy na pracę w niewielkich grupach.

 

 

 

Ø Spotykaliśmy się z ciekawymi ludźmi np. spotkanie autorskie z panią Marią Bulikowską – autorką i ilustratorką książek dotyczących Warszawy i gwary warszawskiej czy też panią Sylwią Wojciechowską – autorką książki „Julek i dziura w budżecie” oraz pomysłodawczynią warsztatów oszczędzania, w których wzięliśmy udział. Odwiedził nas także zawodnik MMA – Łukasz Juras Jurkowski i poprowadził słynny już „WF z mistrzem”.

Jednak prawdziwy zaszczyt spotkał nas w postaci odwiedzin Pierwszej Damy Pani Agaty Kornhauser – Dudy, która zawitała do naszej placówki z okazji Tygodnia Kultury Języka Polskiego. Gościło u nas wiele sław, ale również i my byliśmy zapraszani – na szczególną uwagę zasługuje wyjście do Radia Eska, podczas którego spotkaliśmy się z Krzysztofem Jankesem Jankowskim i wspólnie z nim mieliśmy okazję nie tylko poznać tajniki pracy prezentera radiowego, funkcjonowania całego radia, ale też nagraliśmy wspólnie krótką audycję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø „Przemyciliśmy” uczniom wiedzę biologiczno – chemiczną w atrakcyjny dla nich sposób poprzez organizację warsztatów „Biolog i chemik na miejscu zbrodni”, podczas których zostali zainspirowani różnymi technikami kryminalistycznymi – poszczególne grupy wykonywały różne zadania, a ich wynikiem dzieliły się  z innym, by wspólnie na podstawie wyników przeprowadzonych badań zidentyfikować i wykryć sprawcę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø Zacieśniliśmy współpracę z Centrum Edukacji Technicznej Pinokio w Słomczynie, gdzie oprócz zajęć warsztatowych i lekcji w terenie, uczniowie poznali proste metody techniczne wykonywania zabawek, ozdób, ale także i zasady działania różnorakich urządzeń technicznych.

 

 

 

 

 

1.                

 

2) Napiszcie, czy napotkaliście jakieś trudności, co i dlaczego nie wyszło lub z czego sami zrezygnowaliście? Jak sprawdzaliście opinię odbiorców w toku realizacji działań i jak na nie reagowaliście?

Podejmując się wyznaczonych działań byliśmy przekonani, że wszystko odbędzie się szybko, łatwo i przyjemnie, gdyż już sam udział w projekcie obejmował zdecydowaną większość społeczności szkolnej i informacja zwrotna, którą otrzymaliśmy od niej była niesamowicie pozytywna – nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu i chęci uczestnictwa, prowadzenia poszczególnych aktywności – jednak rzeczywistość okazała się trudniejsza niż przypuszczaliśmy.

Z założonych działań nie zostały zrealizowane tylko  warsztaty „Jestem ekspertem w…” – spotkanie z instruktorką fitness oraz kick – boxerem.

Działania te miały na celu zapoznanie z różnymi ćwiczeniami kształtującymi sylwetkę i poprawiającymi kondycję i ogólną wydolność organizmoraz zapoznanie z technikami walki i metodami samoobrony. Brak realizacji nie wynikał z braku osób gotowych do przeprowadzenia tych warsztatów, ale najzupełniej brakiem czasu. Wszystko spowodowane było trwającą w naszej szkole akcją protestacyjną.  Jednak pragniemy poinformować, iż realizacja tych działań została przeniesiona na nowy rok szkolny.

Opinię odbiorców sprawdzaliśmy poprzez:

1.     Obserwację.

2.     Ankiety.

3.     Wywiady indywidualne i grupowe.

4.     Ściana opinii (gadająca ściana).

Dotychczasowe działania naszego zespołu zadaniowego wyróżniły się pomysłowością oraz autorskim podejściem do tematu wśród innych polskich szkół. Analiza potrzeb społeczności szkolnej wyznaczyła kierunek działań szkoły. Zaczęto dążyć do zagospodarowania przestrzeni architektonicznej  i fizycznej poprzez rozwijanie umiejętności uczniów, wykorzystanie ich wiedzy w praktyce oraz wzmacnianie współpracy z rodzicami. Podjęto decyzję o stworzeniu na terenie zielonym wokół szkoły i wewnątrz budynku gier oraz obiektów edukacyjnych: szałasu gier logicznych, matematycznego toru przeszkód, gier na powierzchniach płaskich, edukacyjnych schodów, przyrodniczej ścieżki sensorycznej, kreatywnej tablicy, układu słonecznego, kamiennej gry, piaskowej łodzi, ogniskowego kręgu.

Wymienione gry i obiekty oprócz wartości edukacyjnej w pewnym stopniu są odpowiedzią na problemy zagospodarowania wolnego czasu dzieci i młodzieży. W działania nad realizacją projektu włączyli się uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Obecnie z zaangażowaniem realizują kolejne prace, poświęcając swój czas, pieniądze, sprzęt i materiały.

 

3) Jak sprawdziliście powodzenie Waszych działań? W jaki sposób Wasze działania pozwoliły zrealizować cel dla szkoły? Odnieście się do rezultatów określonych w III etapie.

Powodzenie naszych wszelakich działań staraliśmy się sprawdzać w maksymalnie zróżnicowany sposób.

            Uczniowie podczas zajęć instruktażowych z pierwszej pomocy przyswoili sobie szczegółowe zagadnienia odnośnie tego tematu, co było widoczne podczas części praktycznej, czyli ćwiczeń na fantomach. Dodatkowo uczestnicy tych zajęć dużo lepiej sobie radzili na lekcjach przyrody i biologii, gdzie zagadnienia te były omawiane, a część z nich zgłosiła chęć współprowadzenia takowych lekcji biologii bądź przyrody, np. poprzez przygotowanie dodatkowych prezentacji czy lekcji z elementami odgrywania scenek, podczas których należy wykazać się znajomością pierwszej pomocy. Dodatkowo należy wspomnieć, że po omawianych zajęciach instruktażowych przeprowadzona została ankieta, w której uczniowie anonimowo wypowiadali się na temat ich odczuć po przebiegu takowych zajęć, sposobów doboru środków edukacyjnych oraz przydatności poruszanych na zajęciach tematów.

            Z kolei po przeprowadzeniu zajęć z serii „Mali mądrale” uczniowie udoskonalili swoje zdolności pracy w grupie, co było widoczne również na innych zajęciach edukacyjnych. Uczniowie zdecydowanie szybciej niż przed przeprowadzeniem zajęć byli w stanie podzielić się zadaniami do wykonania, nie potrzebowali do tego wyraźnych wskazówek nauczyciela. Szybko określali swoje mocne i słabe strony i na ich podstawie dzielili się zadaniami do wykonania. Dodatkowo poprawie uległy zdolności obserwacyjne uczniów oraz sposób formowania wniosków, czy nawet zadawania pytań pomocniczych do przeprowadzonych doświadczeń i obserwacji. Ewaluacja zajęć dokonywana była metodą telegramu. Uczniowie po zajęciach opowiadali, jakie były ich oczekiwania, dzielili się z grupą swoimi refleksjami na temat zajęć, zastanawiali się wspólnie, która część zajęć podobała im się najbardziej, a nad którą można byłoby jeszcze popracować. Swoje przemyślenia uczniowie zapisywali na dużej planszy.

            Po cyklu zajęć warsztatowych „Biolog i chemik na miejscu zbrodni” ewaluacji tych zajęć dokonywałyśmy tzw. metodą dłoni. Uczestnicy odrysowywali swoją dłoń, a następnie nad kciukiem wypisywali najmocniejszą, ich zdaniem, część zajęć; nad palcem wskazującym-elementy, które będę chciał/chciała opowiedzieć kolegom, najsłabszą stronę zajęć zapisywano nad palcem środkowym, to, co uczniowie chcieliby zmienić w zajęciach zapisywali nad palcem serdecznym, a nad małym palcem zapisywali fakty i metody, których się nauczyli. Uczniowie zgodnie wskazywali na aspekt praktyczny takowych zajęć. Mieli możliwość przećwiczenia metod, na które czasem brakuje czasu na lekcji, np. sposobów na przygotowywanie preparatów biologicznych, wprawnego posługiwania się mikroskopem świetlnym, jak również wyciągania wniosków (w celu wykrycia sprawcy) oraz współpracy w grupie. Wśród pracy grupowej uczniów wyraźnie obserwowalna była dyskusja. Uczniowie starali się obalić lub potwierdzić swoje tezy w celu szybszego wykrycia sprawcy zbrodni.

            Zajęcia „Zmontujmy sobie dźwięk” cieszyły się dużym odzewem ze strony uczniów. Duża ich część wyraziła dalszą chęć współpracy z chórem szkolnym i pomocy w różnorakich uroczystościach szkolnych. Uczestnicy sami wychodzili z inicjatywą przeprowadzenia krótkiej pogawędki w klasie na wybrane tematy np. z historii  muzyki, powstało dużo ciekawych prezentacji na temat wybranych stylów muzycznych, wykonawców etc. Po zajęciach przeprowadziłyśmy anonimową ankietę, test zamknięty wielokrotnego wyboru, gdzie uczniowie określali mocne i słabe strony projektu oraz wskazywali ewentualne pomysły na dalsze rozwinięcie takowych zajęć.

            Również warsztaty „Do It Yourself” cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony uczniów, o czym świadczyć może wysoka frekwencja na tych zajęciach. Uczniowie w skupieniu wykonali wiele praktycznych upominków, którymi obdarowywali bliskich. Poznawali różnorodne metody wykonywania rękodzieła, sposobów na wykorzystanie surowców, często wtórnych oraz dostrzegli fakt,  że czasem warto wykonać coś samodzielnie, z zaangażowaniem i uczuciem, niż odwiedzać sklepy z upominkami. Ewaluacji przeprowadzonych zajęć dokonano metodą „Róży wiatrów”. Uczniowie oceniali atmosferę na zajęciach, wybrane metody, dobór surowców etc. Większość z uczestników wykazała dalszą chęć do pogłębiania swojej wiedzy odnośnie różnych technik rękodzielniczych.

            Kolejną naszą aktywnością było zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć „Jestem ekspertem w kodowaniu/informatyce”. Dzięki takowym zajęciom uczniowie szlifowali umiejętności pracy w grupie, rozwijali swoją kreatywność oraz poznawali praktyczne zastosowanie matematyki, informatyki i fizyki. Uczestnicy z własnej inicjatywy wymyślali i opracowywali proste programy mające ułatwić im funkcjonowanie w codziennym życiu szkolnym. Powodzenie naszych działań sprawdzaliśmy dzięki krótkich internetowym ankietom, które udostępniliśmy uczestnikom na szkolnej platformie internetowej.

            Część zagadnień edukacyjnych głównie z klas I-III realizowałyśmy w Centrum Edukacji Technicznej Pinokio w Słomczynie. Uczniowie w przyjacielskiej atmosferze poznali zasady działania prostych maszyn oraz techniki wykonywania np. zabawek. Po zajęciach dzieci opowiadały o swoich odczuciach, o tym, co najbardziej im się podobało i do czego najchętniej by wróciły.

            W naszej szkole zorganizowałyśmy również cykl zajęć „Wiem, co jem”. Uczniowie nauczyli się prawidłowo komponować posiłki oraz poznali zasady prawidłowego odżywiania i prowadzenia zbilansowanej diety. Część klas IV na stałe w swoje zajęcia włączyła akcje, podczas których na godzinach wychowawczych wspólnie komponowała zbilansowane śniadania, przy współpracy rodziców i wychowawców klas.

Postwiony przez nas cel dla szkoły, który brzmiał : "Społeczność szkolna – nauczyciele, rodzice i inni obecni w tej przestrzeni - stosuje kreatywne i angażujące  metody nauczania ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych technologii i rozwiązań, tak by uczniowie mieli możliwość i potrafili wykorzystać wiedzę w praktyce." został wcielony w życie i realizowany poprzez szereg zaproponowanych przez całą społeczność szkolną aktywności. Po pierwsze zwiększyliśmy ilość zajęć warsztatowych, podczas których nasza młodzież mogła działać i wykazać się swoją pomysłowością, kreatywnością i wiedzą, ale również działania te spowodowały,że zarówno nauczyciele jak i inne osoby zaangażowane w ten projekt pokusiły się o poszukiwania nowych, ciekwaych dla "dawców i biorców" rozwiązań edukacyjnych. Nasze zajęcia, które konstruowali i przeprowadzali nie tylko nauczyciele, ale również ochotnicy i uczniowie były o niebo ciekawsze, przeprowadzone w atmosferze naukowego twórczego pobudzenia i z wykorzystaniem różnorodnych pomocy naukowych, o które pokusiliby się najlepsi naukowcy i innowatorzy. Po drugie, atmosfera "nieszablonowego myślenia i tworzenia" udzieliła się nie tylko naszym uczniom i nauczycielom - bardzo dużą rolę odegrały też w realizacji celu dla szkoły osoby powiązane np. rodzice i ich znajomi, którzy z różnych pobudek zaangażowali się w ten projekt. Osoby te widząc zapał, chęć i zainterseowanie ze strony młodzieży intensyfikowały swój wysiłek, by kolejne zajęcia były lepsze, kreatywniejsze i bardziej angażowaly odbiorców - dzięki takiemu podejściu nasi uczniowie dużo więcej "wynieśli" z tych zajęć, a zainspirowani powodzeniem prowadzący zadeklarowali się, by przyszły rok szkolny 2019/2020 w naszej placówce również upłynął pod znakiem wiedzy użytecznej.

4) Wypiszcie najważniejsze wnioski i rekomendacje dla szkoły.

Ewaluacja dokonywana na bieżąco i na koniec projektu „Szkoła z klasą 2.0” potwierdziła nasze wcześniejsze założenia i przewidywania – wiedza to nie tylko skostniałe schematy, wszechobecna nuda i szara szkolna codzienność. Uczestnictwo w projekcie  - integracja i pobudzenie do działania wszystkich poszczególnych szczebli społeczności szkolnej, począwszy od uczniów, a skończywszy na osobach odwiedzających naszą placówkę - pokazało nam, że nie warto rezygnować z wytyczonego celu, ale modyfikować go i dostosowywać do aktualnych potrzeb.

Wniosków poewaluacyjnych nasunęło nam się kilka – niektóre mogą wydawać się oczywiste, a wręcz banalne, ale w codziennym, szkolnym życiu stanowią trudną przeszkodę i uniemożliwiają wręcz prawidłowe funkcjonowanie. Jako Zespół zauważyliśmy, że najważniejszym czynnikiem warunkującym odniesienie sukcesu i powodzenie całej akcji jest dobra komunikacja, a z tą u nas bywało różnie i na pewno będziemy nad tym pracować.

Spośród wszystkich wniosków i myśli wybraliśmy tylko te, najbliższe naszym sercom, gdyż chcemy, by naprawdę weszły w życie i ułatwiły nam współpracę na różnych płaszczyznach w następnych latach.

 

Wnioski

Rekomendacje

Szkoła oferuje szeroką gamę działań warsztatowych z wielu dziedzin naukowych, artystycznych i sportowych, aby każdy uczeń miał możliwość rozwijać się zgodnie ze swoimi możliwościami, zdolnościami i zainteresowaniami.

ü Kontynuowanie warsztatów o różnorodnej tematyce mających na celu wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce,

ü Zachęcanie uczniów do samodzielnego wykonywania prac, projektów, makiet urozmaicających lekcje i pozwalających na trwałe zapamiętanie wiedzy,

ü Zachęcanie uczniów do dzielenia się swoją pasją, hobby,

ü Dobra komunikacja i aktywizacja całej społeczności szkolnej – uczniowie, nauczyciele, rodzice , pracownicy, goście -by mogły odbywać się różnego rodzaju pokazy, prezentacje, warsztaty, wycieczki, spotkania tematyczne,

Uczniowie chętnie biorą udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wycieczkach, projektach i warsztatach.

ü Utrzymanie lub zwiększenie ilości organizowanych wyjść, wycieczek, w miarę możliwości zapraszanie jak największej liczby osób, które w ciekawy i atrakcyjny sposób podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniami bądź zarażą swoją pasją, hobby.

Szkoła to miejsce wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i rozwiązania technologiczne, ale  najważniejsza jest wykwalifikowana, twórcza i niebojąca się wyzwań kadra pedagogiczna.

ü Wspieranie rozwoju osobistego nauczyciela poprzez organizację różnych szkoleń, kursów i warsztatów,

ü Wymiana doświadczeń, pomysłów i innowacji poprzez uczestnictwo w „ zajęciach koleżeńskich”.