Wspólna praca otwiera drogę do kolejnych działań! (Czwarte spotkanie Zespołu)

Dobra praktyka

 • Autor:

  Anna Chilczuk-Bech

 • Szkoła:

  Gimnazjum nr 2 im. Jakuba Krauthofera - Krotowskiego w Mosinie

  (Podstawowy)

 • Kateogria:

  Dobre relacje

 • Dodano:

  19.03.2017

1) Jakimi metodami i wśród jakiej grupy szkolnej społeczności przeprowadzaliście ewaluację?

Zgodnie z naszymi planami prowadziliśmy ewaluację naszych działań na bieżąco. Każdy zespół stworzył planner i umieszczał na nim informację o przebiegu działań. Dzięki temu każdy członek zespołu widział, jak przebiegają prace i co ewentualnie trzeba skorygować.

Koordynator i nauczyciele prowadzili cały czas obserwację, rozmawiali z uczniami, pozyskanymi do współpracy nauczycielami, rodzicami i ekspertami  i na bieżąco rozwiązywaliśmy pojawiające się trudności,  wspólnie szukaliśmy skuteczniejszych rozwiązań, korygowaliśmy sposób pracy.

 Podczas ewaluacji całościowej na spotkaniach w 5 pracujących zespołach uczniowskich bardzo przydała nam się karta pracy zamieszczona w materiałach pomocniczych programu. Najpierw uczniowie dyskutowali, robili notatki o pracy w oparciu o pytania pomocnicze, a później wykorzystując metodę walizki i kosza zebraliśmy informacje o tym, z czego jesteśmy zadowoleni, a co wymagałoby w przyszłości korekty. Dowiedzieliśmy się w ten sposób, czego uczniowie pracując w zespołach nauczyli się, jakie działania im odpowiadały, które z nich warto wykorzystywać, a z których należałoby zrezygnować. Ewaluację w formie dyskusji przeprowadziliśmy także wśród uczestników kółka filmowego.

Podczas obchodów 50 – lecia szkoły wykorzystując ścianę opinii zebraliśmy od uczestników imprezy (gości, rodziców, uczniów, nauczycieli) informacje na temat tego, czy podobają im się nowe przestrzenie i rozwiązania w szkole. Podczas oprowadzania gości po szkole skrzętnie notowaliśmy uwagi, które przekazywali nam goście i rodzice.  

Zorganizowaliśmy także spotkanie podsumowujące pracę, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich zespołów, delegacje ze wszystkich klas gimnazjalnych, kilku nauczycieli i wszyscy członkowie Zespołu 2.0. Niestety ze względu na obowiązki zawodowe nie mogli w nim uczestniczyć rodzice i eksperci oraz osoby spoza szkoły, które nam pomagały (oni przekazali swoje opinie podczas obchodów 50-lecia szkoły). Przedstawiciele zespołów opowiedzieli o wnioskach z  pracy zespołów, swoje sugestie i spostrzeżenia przekazywali przedstawiciele klas, nauczyciele, dorośli zaangażowani w projekt. Wspólnie stworzyliśmy na plakatach rekomendacje. Posłużyły nam one do zaplanowania ogólnych działań na przyszły rok szkolny. 

2) Podaj najważniejsze pozytywne i krytyczne uwagi, opinie i sugestie dotyczące Waszych działań, (maksymalnie po pięć najważniejszych uwag pozytywnych i krytycznych).

Przedstawione poniżej uwagi i opinie są cytatami zebranymi podczas działań ewaluacyjnych głównie wśród uczniów i nauczycieli. Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że  w księdze pamiątkowej wystawionej podczas obchodów 50-lecia szkoły znajduje się mnóstwo pozytywnych wpisów na temat zorganizowanej w dwóch salach gimnastycznych wystawy o przeszłości i teraźniejszości szkoły oraz o zmianach w przestrzeni szkolnej.

Pozytywne uwagi, opinie i sugestie dotyczące naszych działań:

- „ uwielbiam czytać i robić prace w nowej czytelni, nie chce mi się stamtąd wychodzić fajnie że mogliśmy pomagać w przygotowaniach”

- „ podobają mi się, chociaż było dużo przy tym pracy, wytwory plac plastycznych, zdjęcia i wieże z kartonów z absolwentami na korytarzach. Jest kolorowo!”

- „ nauczyłem się, że jeśli chcemy, żeby coś wyszło, nie możemy się spieszyć, wszystko na wystawie musi wyglądać jak najstaranniej, kolega mi powiedział, że też chciałby takie coś robić”

- „ warsztaty z panią Izą z szycia były bombowe, w domu też zrobię sobie taką poduchę”

- „ niesamowita wystawa z historii szkoły, przeniosłem się w czasie! Łza się w oku kręci jak można zobaczyć, że nauczyciel kiedyś był uczniem tej szkoły i miał włosy”

 

Krytyczne uwagi, opinie i sugestie dotyczące naszych działań:

- „ za mało czasu, mogliśmy zacząć wcześniej przygotowywać wystawy o absolwentach”,

 - „ nie ma wszystkich ławek, które przygotowaliśmy do montażu i nie wszyscy się mieszczą pod salą 103”

 - „ rodzice wiedzą wszystko lepiej, czasem nie chcieli nas słuchać”

- „ dużo rzeczy robiły te same osoby, bo innym się nie chciało”

- „ poduchy powinny już być na korytarzach, żebyśmy mogli na nich siedzieć” 

3) Co uważacie za swój największy sukces/sukcesy i dlaczego?

Największy sukces to wspólna organizacja z rodzicami, nauczycielami, dyrekcją, absolwentami i sponsorami obchodów 50-lecia budynku. Zintegrowaliśmy wokół szkoły mnóstwo osób, uczniowie poznali historię szkoły, byłych uczniów, nauczycieli, mogli zaprezentować swoje dokonania, oprowadzali po zmodernizowanej przestrzeni ( m.in. czytelnia, hol główny, korytarz – parter) gości, byli współtwórcami oficjalnej uroczystości, pełnili rolę gospodarzy, zaangażowali się w wydanie gazetki okolicznościowej, przygotowali wystawy, nauczyli się pisać oficjalne pisma, zaproszenia oraz mogli na festynie szkolnym pochwalić się swoimi talentami wokalnymi, tanecznymi, muzycznymi, sportowymi. https://www.facebook.com/pg/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-w-Mosinie-135269153320660/photos/?tab=album&album_id=806315646216004

 https://www.facebook.com/pg/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-w-Mosinie-135269153320660/photos/?tab=album&album_id=806324789548423

 Kolejnymi sukcesami są modernizacje przestrzeni, o których marzyli uczniowie: czytelni i części korytarza, przygotowanie wystaw według pomysłów uczniowskich oraz uszycie siedzisk na korytarze. Udało się to dzięki współpracy wielu osób i to jest najważniejsza wartość tych działań.

4) Co i dlaczego nie wyszło lub z czego sami zrezygnowaliście?

Podczas realizacji naszych pomysłów okazało się, że nie wszystko, co zaplanowaliśmy, możemy wykonać w tak krótkim czasie, ale liczyliśmy się z tym, że część naszych pomysłów będziemy realizować w przyszłym roku szkolnym. Ponadto kilka planów musieliśmy dostosować tak, by prace pokazać na uroczystości 50-lecia budynku szkoły ( dyrekcja zdecydowała, że wystawy będą eksponowane w dwóch salach gimnastycznych). Zależało nam na tym, by materiały, które powstaną, mogły być wielokrotnie wykorzystywane (galeria absolwentów, sukcesy uczniowskie) toteż nie przygotowaliśmy ścian na prace, ale jesteśmy współtwórcami galerii - wystaw, które można przestawiać w dowolne miejsce w budynku.

Nie wyszło nam wykonanie napisów na schodów (przynajmniej 10 schodów), ścianki nauki (projekt 2 ścianek), z których korzystają uczniowie (umieszczone materiały miały zachęcać do powtórek). Uczniowie przygotowali materiały, które chcieliby umieścić na schodach ( np. wzory fizyczne, matematyczne) oraz propozycje na ściankę nauki, ale w związku z tym, że w planach dyrekcji był remont kapitalny piętra oraz schodów, na których miałyby zostać umieszczone pomysły, poproszono nas byśmy odłożyli realizację pomysłów i wdrożyli je po remoncie ( remont przesunięto na wakacje).

Nie udało się zamontować wszystkich  ławeczek dla uczniów na pierwszym piętrze. O swoich trudnościach tak napisali uczniowie:” Nasz projekt musiał być zmieniany, jeśli chodzi o ilość i miejsce usytuowania ławeczek. Początkowo planowaliśmy cztery ławeczki na II piętrze.

Po przeanalizowaniu możliwości poprzestaliśmy na jednej ławeczce na I piętrze. Po przeciwnej stronie korytarza już wcześniej zamontowano ławkę, więc plany naszej ławeczki musiały dostosować się do już wykonanej ławki, by stanowiły pewną całość.

Zrezygnowaliśmy z konkursu na projekt ze względu na konieczność dostosowania się do wystroju już istniejącego. Później (…) wykonano pomiary, zdobyto zgodę dyrekcji na montaż, podczas konsultacji z konserwatorem okazało się, że nie jest możliwe przeniesienie istniejących wieszaków na inną wysokość. Napisaliśmy listy do dwóch panów (rodzic i mąż p. psycholog) z prośbą o pomoc w realizacji projektu. W tej chwili czekamy na pomoc darczyńców, dostarczenie elementów metalowych i desek. Jeśli uda się, wykonamy kolejną ławkę (szlifowanie, malowanie, pomoc przy montowaniu) przed zakończeniem roku szkolnego, jeśli nie, nasza opiekunka Pani Marzena twierdzi, że zmobilizuje nas w czasie wakacji lub pierwszych dniach września i dokończymy swoje plany. Nie udało nam się, ponieważ terminy realizacji przesuwały się ze względu na liczne przerwy w nauce oraz utrudnienia techniczne, ale także trudno nam było zgrać terminy z pomocnymi, dorosłymi osobami”.

Nie udało się także zachęcić szerszej grupy uczniów do wzięcia udziału w konkursie na pufy - poduchy. Mimo szeroko zakrojonej akcji promocyjnej, tylko około 15 uczniów wzięło udział w konkursie i niestety żadna z powstałych poduch nie jest zdatna do siedzenia, są to raczej ozdobne poduchy na kanapę. Szycie to chyba jednak nie takie proste zadanie.

Niepowodzeniem zakończyła się także próba zachęcenia uczniów Szkoły Podstawowej do wzięcia udziału w konkursie, mimo, iż wychowawcy też otrzymali zaproszenia wraz z regulaminami. Uważamy, że za mało czasu poświęciliśmy na promocję konkursu wśród uczniów klas Szkoły Podstawowej. Należało może spróbować dotrzeć do rodziców uczniów, np. za pośrednictwem Przewodniczącej Rady Rodziców? Młodsze dzieci potrzebowałyby sporej pomocy ze strony rodziny, aby móc wziąć udział w konkursie. 

5) Jakie mieliście trudności i jak je przezwyciężyliście?

Poprosiłam członków zespołów o wskazanie trudności, z którymi musieli się zmierzyć i sposobów na ich przezwyciężanie. Oto kilka  informacji od uczniów oraz opiekunów zespołów:

Trudne było:

„(…) dotrzymywanie terminów zamieszczonych w harmonogramie. Pracowałam z członkami Zarządu SU, znamy się już bardzo dobrze i potrafimy współpracować, dlatego mobilizowanie uczniów do większego wysiłku nie stanowiło dużego problemu i udało nam się zrealizować wszystkie punkty harmonogramu (nie wszystkie w takim stopniu, jak byśmy się tego spodziewali).

- Wywiązywanie się z powierzonych zadań.

- Organizacja warsztatów z projektowania była trudna, ale dzięki elastyczności w planowaniu poradziliśmy sobie bardzo dobrze (…)”  opiekun pani Marta.

 

„przekonanie uczniów do podzielenia się swoimi pomysłami,

- pozyskiwanie pomocy,

- pozyskiwanie funduszy na realizację pomysłów,

- zmiana aranżacji świetlicy – ze względu na zbyt mało miejsca.

Musieliśmy szukać metod, które pozwoliłyby uczniom otworzyć się i podzielić pomysłami. W świetlicy nie jest to łatwe, ponieważ przebywają w niej uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjaliści. Burza mózgów w małych grupkach okazała się najlepszym sposobem na uaktywnienie uczniów. Niełatwo było uzyskać pomoc od rodziców i pomoc finansową. Nauczyliśmy się jednak, że kto pyta, ten w końcu znajdzie chętnych, którzy mu pomogą.  Nieocenionym źródłem pomocy podczas poszukiwania sponsorów okazały się kontakty wieloletnich nauczycieli naszej szkoły. Nauczyliśmy się, jak pisać prośby o wsparcie i jak dziękować. To ostatnie było niesamowitym odkryciem dla uczniów. Dostrzegli, że takie działanie buduje możliwość skorzystania z pomocy w przyszłości.”  Opiekun  pani Justyna.

 

„  (…) ustalenie formy współpracy w grupie, wymiana informacji, dotrzymywanie terminów, precyzyjne przekazywanie informacji.

Zespół tworzyli uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich. Nieprecyzyjnie ustalali osoby odpowiedzialne za konkretne działania, dali sobie prawo do nieterminowości, nie widzieli w tym problemu. Nas jako opiekunów to martwiło i musieliśmy dbać o to, by uczniowie wywiązywali się z zadań. Musimy w przyszłości pracować nad tym, by młodzież sama się dyscyplinowała.” Opiekunowie pani Iwona, Marzena, Beata.

 

Trudne okazało się także wykonanie i zamontowanie czterech ławeczek na korytarzach. O przyczynach trudności i sposobach radzenia sobie z nimi pisałam w poprzednim punkcie, więc nie będę powtarzała informacji.

 

Dla mnie jako koordynatora niełatwym zadaniem okazała się współpraca ze wszystkimi zespołami. Starałam się raz na dwa tygodnie spotykać z uczniami, którzy mówili o postępach i trudnościach, wspólnie szukaliśmy rozwiązań, ale nie zawsze starczało nam czasu, żeby rozwiązać wszystkie problemy. Wiele ustaleń dokonywaliśmy drogą e-mailową lub kontaktując się przez e-dziennik. Młodzież ze swoimi opiekunami komunikowała się także przez facebooka. Nauczyciele opiekunowie podkreślają, iż młodzież niechętnie przejmowała inicjatywę, musieli motywować uczniów do działania. Gdyby tego nie robili, plany utknęłyby, realizacja nie byłaby możliwa. Także współpraca z nauczycielami opiekującymi się zespołami ze względu na bogactwo działań projektowych nie należała do łatwych, ale poradziliśmy sobie w ten sposób, że komunikowaliśmy się przez e-maile oraz telefonicznie.

Utrudnieniem w realizacji naszych działań była także organizacja przez całą społeczność szkolną 50 - lecia budynku szkoły. Dotyczyło to np. powstania ścianki absolwentów oraz ścianki sukcesów. Uczniowie chcieli takie miejsce stworzyć na drugim piętrze. Nie moglibyśmy jednak pochwalić się na uroczystości szkolnej materiałami przygotowanymi na te miejsca, ponieważ wielu zaproszonych gości ze względu na swój wiek nie weszłaby na drugie piętro. Wymyśliliśmy więc, że część wystaw umieścimy w tradycyjnych ramach i będziemy prezentować na sztalugach, a część przygotujemy na kartonach, które można w dowolny sposób ustawiać w różnych miejscach. Pozyskaliśmy także od sponsorów przenośne elementy do ekspozycji prac.

Część naszych pomysłów nie mogła zostać zrealizowana ze względu na to, że ewaluowały plany organizacji uroczystości szkolnej, rodzice zostali poproszeni o działania w innych obszarach, czasu było bardzo mało. Byliśmy jednak bardzo elastyczni i nauczyliśmy się, że zmiany podczas realizacji planów są procesem, dzięki któremu uczymy się np. negocjować, rozważać propozycje i pomysły innych i to jest też dobra droga do osiągania celów.

6) Jakie są mocne punkty Waszych działań/rozwiązań?

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że w przygotowaniach do uroczystości 50-lecia szkoły uczestniczyli uczniowie, rodzice, absolwenci, a także udało się pozyskać wielu sponsorów.  Bardzo cieszy nas to, że uczniowie poznali głębiej środowisko, w którym mieszkają m.in. biorąc udział w poszukiwaniu materiałów do stworzenia wystaw o absolwentach szkoły, poznawali historię szkoły, dotarli do kronik sprzed 40 lat, przeprowadzili wywiady z byłymi uczniami i nauczycielami oraz są współtwórcami bardzo ciekawego materiału o historii szkoły (galerie, specjalne wydanie „Głosu Gimnazjalisty”).Bardzo zadowoleni jesteśmy z organizacji warsztatów z szycia poduch pod okiem eksperta oraz z tego, że uczniowie nauczyli się pisać listy i podziękowania do sponsorów oraz nabyli umiejętności z projektowania i szycia.Nauczyliśmy się pracować w zespołach, elastycznie reagować na zmiany, doceniać drobne sukcesy a także jasno mówić o przyczynach trudności i walczyć z nimi. Uczniowie doświadczyli, że nie można zrzucać odpowiedzialności za wykonanie zadania na innych, warto prosić o pomoc i trzymać się terminów, by inni mogli wykonać swoje prace.Świetnym rozwiązaniem jest oddanie przestrzeni szkolnej do zaprojektowania oraz wykonania w niej niektórych prac uczniom. Zdobywają wiele umiejętności, ale przede wszystkim mają poczucie, że mają wpływ na wygląd miejsca, w którym się uczą i mogą je dostosować do swoich potrzeb.

 

7) Co możecie jeszcze rozwinąć/rozbudować?

Na pewno możemy rozwinąć:

- komunikację w zespołach i między zespołami,

-  umiejętność działania zgodnie z planerem,

- umieszczanie informacji o działaniach na stronie internetowej szkoły,

- promocję i zachęcanie do współpracy wszystkich uczniów w szkole,

- umiejętność pozyskiwania większej ilości rodziców i ekspertów do współpracy,

- rozszerzyć propozycję koła filmowego,

- umiejętność współpracy w zespołach międzyklasowych,

- umiejętność prowadzenie ewaluacji całościowej.

8) Raz jeszcze podaj ustalone wskaźniki sukcesu i napisz, czy udało się je osiągnąć.

W planie pracy, który stworzyliśmy, każdy z pięciu zespołów wypracował swoje wskaźniki sukcesu. Poniżej przedstawiamy ustalone przez zespoły wskaźniki sukcesu, pod każdym z nich zamieszczamy informację, co udało się zrealizować. Osiągnięcia przedstawiam w formie zredagowanej przez członków zespołu i ich opiekunów.

Zespół I:

Wskaźniki sukcesu:

 • Napisanie listu do eksperta ( list napisany i przekazany)
 • Spotkanie z ekspertem ( spotkanie przygotowane, przeprowadzone, uczestniczą w nim uczniowie, którzy wpisali się na listę min. 15 osób)
 • Lista osób biorących udział w spotkaniu z ekspertem przygotowana – 15 osób na liście
 • Napisanie listu do sponsora i przekazanie go sponsorowi ( list napisany, przekazany sponsorowi)
 • Galeria zdjęć  ( zdjęcia zrobione do galerii ( min. 10), wydrukowane, zaplanowane rozmieszczenie w modernizowanej przestrzeni)
 • Zwycięzcy konkursu ( zwycięzcy konkursu wyłonieni ( 3 nagrody główne), publicznie nagrodzeni
 • Gotowe poduchy/pufy  rozmieszczone na korytarzach szkolnych.( min. 10)
 • Uczniowie korzystają z puf, poduch podczas przerw i swoich spotkań
 • Uczniowie chętnie korzystają ze zmodernizowanej przestrzeni, dbają o nią ( nie pojawiają się akty wandalizmu, uczniowie nie siedzą na posadzkach)
 • Komunikaty skutecznie przekazane uczniom ( wszystkie zaplanowane w harmonogramie)
 • Ekspert zaproszony.
 • Nauczyciel techniki zaangażowany w projekt, uczniowie konsultują się z nauczycielem
 • Poduchy/pufy oddane komisji w terminie( min. 10)
 • Dokumentacja projektu w postaci artykułów i galerii zdjęć sporządzona ( umieszczane artykuły na stronie internetowej – zgodnie z planami w harmonogramie, systematycznie wypełniany planner).

 Co się udało:

ü  Zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne z przedstawicielami oddziałów gimnazjalnych i skutecznie poinformowaliśmy ich o konkursie.

ü  Wychowawcy otrzymali szczegółowe regulaminy prac konkursowych w wersji papierowej oraz elektronicznej (za pośrednictwem dziennika elektronicznego).

ü  Zaproszenie oraz regulamin konkursu zamieściliśmy na stronie internetowej szkoły. Link do zaproszenia: http://zsmosina.edu.pl/index.php/konkurs-na-najfajniejsza-poduche-lub-pufe/

ü  Stworzyliśmy planer/harmonogram konkursu, który przywiesiliśmy w sali naszych spotkań oraz zamieściliśmy na stronie internetowej szkoły.

ü  Zaprosiliśmy eksperta na spotkanie i zorganizowaliśmy wraz z nim warsztaty projektowania. Link do relacji ze spotkania: http://zsmosina.edu.pl/index.php/spotkanie-z-pania-izabela-kowalewska/

ü  Zaprosiliśmy do współpracy nauczyciela techniki, Panią Małgorzatę Śliwińską.

ü  Sporządziliśmy listę uczestników konkursu.

ü  Na bieżąco monitorowaliśmy realizację poszczególnych punktów harmonogramu. Link do planera: http://zsmosina.edu.pl/index.php/planer-konkursu-na-najfajniejsza-poduche/

ü  Oceniliśmy prace konkursowe i wyłoniliśmy zwycięzców.

ü  Wręczenie nagród odbędzie się podczas apelu dla uczniów Gimnazjum 22.06.2017( wszystko jest już zaplanowane, nagrody zakupione)

ü  Z końcem roku szkolnego, Pani Izabela Kowalewska - ekspert dostarczy nam zaprojektowane przez uczniów podczas warsztatów poduchy/siedziska.

 

Zespół II

 Wskaźniki sukcesu:

 • Stworzenie galerii, gdzie będziemy promować nasze sukcesy oraz zaprezentujemy historię szkoły (zgromadzony materiał do ekspozycji (osobno sukcesy, osobno historia ), pomalowana 1 ściana, wydrukowane zdjęcia (min. 15), zaplanowana  1ekspozycja, umieszczona 1 ekspozycja na ściance)
 • Pozyskamy sponsorów (napisany i doręczony list do sponsora)
 • Rodzice wspólnie z nami będą przeprowadzać malowanie oraz przygotowanie galerii ( zgromadzone farby, wspólne malowanie uczniów i rodziców) – pomaga nam 4 rodziców
 • Studio fotograficzne pomoże nam w przygotowaniu zdjęć do ekspozycji (wydrukowane zdjęcia do ekspozycji 15 szt)
 • Będziemy zgodnie, systematycznie realizować zaplanowane działania ( informacja systematycznie umieszczana na planerze)
 • Weźmiemy udział w warsztatach i konkursie na poduchy ( wszyscy członkowie zespołu wezmą udział w warsztatach, chętni zaangażują się w wykonanie poduch)
 • Przeprowadzimy wywiady z uczniami  min. 10 i dowiemy się, czy korzystają i są zadowoleni ze zmodernizowanych przestrzeni ( przedstawimy wyniki wywiadów na spotkaniu podsumowującym działania, weźmiemy czynny udział w końcowym spotkaniu podsumowującym prace, wypracujemy wnioski do pracy na przyszły rok szkolny)
 • Zaprosimy rodziców ma spotkanie podsumowujące ( 2-5 rodziców weźmie udział w spotkaniu podsumowującym prace wszystkich zespołów)

 Co się udało:

ü  Powstała mobilna galeria (można ją ustawiać w dowolnych miejscach szkoły, są to zarówno wystawy umieszczone w dużych antyramach (prezentowane na sztalugach  i wystawa wykonana na kartonach, z której można budować różnorodne aranżacje kompozycyjne),  w ten sposób promujemy nasze sukcesy oraz prezentujemy historię szkoły,

ü  Zostały zgromadzone materiały do ekspozycji (osobno sukcesy, osobno historia), współtwórcami są uczniowie z wielu klas, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły – to efekt ogromnej pracy bardzo wielu osób,

ü  dzięki współpracy ze studiem fotograficznym  Fotomatart zostało wywołanych mnóstwo zdjęć do ekspozycji ( nie jesteśmy w stanie podać dokładnej liczby) oraz zostały zrobione kopie zdęć nawet sprzed 40 lat.

ü   napisaliśmy listy do sponsorów i uzyskaliśmy pomoc materialną ( farba, fotografie, materiał na ławki, wsporniki do ławek), nasi opiekunowie dzięki swoim kontaktom pozyskali profesjonalne materiały wystawowe do tworzenia ekspozycji i mobilną recepcję,

ü  stworzyliśmy planner naszych działań

ü  wzięliśmy udział w warsztatach i konkursie na poduchy realizowanym przez pierwszy zespół, chętni uczniowie zaangażowali się w wykonanie poduch,

ü  Przeprowadziliśmy wywiady z uczniami  z  10 uczniami i dowiedzieliśmy się, czy korzystają i są zadowoleni ze zmodernizowanych przestrzeni,  przedstawiliśmy wyniki wywiadów na spotkaniu podsumowującym działania, jesteśmy współautorami wniosków do pracy na przyszły rok szkolny.

 Zespół III

Wskaźniki sukcesu:

 

 • Wysoki poziom zaangażowania uczniów w przekształcanie klasopracowni w miejsce wspólne dla różnych grup wiekowych ( min. 3 klasy).
 • Współpraca z rodzicami uczniów, która zaowocowała konkretną pomocą ( 3 rodziców).
 • Duże zainteresowanie uczniów klas młodszych w akcję „Mały konserwator zabytków” ( 3 klasy szkoły podstawowej);
 • Bardzo poważne podejście uczniów klas gimnazjalnych do kwestii bezpieczeństwa młodszych koleżanek i kolegów podczas akcji „renowacji” naszych klasowych pomocy naukowych ( 3 klasy gimnazjalne);
 • Sukces rozumiany jako skuteczne zakończenie realizacji i osiągnięcie głównych celów projektu może być oceniony dopiero po przeprowadzeniu remontu klasy.

 Co się udało:

Uczniowie bardzo aktywnie zaangażowali się w prace przygotowujące rewitalizację pracowni:

Działania klasy V

 1. Konkurs na projekt wnętrza klasopracowni został przeprowadzony wśród klas V-tych. Uczniowie przed przystąpieniem do projektowania poznali zasady doboru kolorów w pomieszczeniach i samodzielnie określili rodzaj i ilość potrzebnych przedmiotów w klasie.
 2. Projekty miały charakter niewielkich form w dowolnej technice plastycznej.

Większość uczniów wybrała kredki, kilkoro wykonało prace tylko ołówkiem. Jedna praca została wykonana w trzech wymiarach, co bardzo zainteresowało innych uczniów.

Podsumowanie projektów – decyzje uczniów:

a)      Kolory ścian pastelowe: jasny żółty, beżowy, różowy itp.

b)      Meble do przechowywania pomocy, eksponatów, książek i map w jasnych kolorach z przeszklonymi drzwiami (tak, aby wszyscy mogli bez ograniczeń oglądać eksponaty)

c)      Uczniowie zaprojektowali specjalne półki na duże makiety o wymiarach 60 na 60 cm.

d)      Piąta klasa zaprojektowała również szuflady na plakaty wykonywane przez uczniów.

 

Działania klasy VI

 1. Klasa IV- VI podjęły się odnowienia naszych eksponatów przechowywanych w szafach w ramach działań „ Małego konserwatora zabytków”. Były to: piramidy egipskie, maska Tutenchamona, papirusy, tabliczki gliniane z pismem klinowym, narzędzia kamienne z paleolitu, średniowieczne manuskrypty itp. Wszystkie te rzeczy wykonali uczniowie klas gimnazjalnych, z myślą o wykorzystaniu ich jako pomocy w nauce.
 2. Zadanie klasy polegało na odkurzeniu, podklejeniu, uzupełnieniu wyszczerbionych fragmentów przedmiotów i makiet min. Biskupina, świątyni greckiej itp.
 3. Dwóch uczniów wykonało makiety fortu rzymskiego i średniowiecznego zamku.

Niezbędnej pomocy w pracy udzielili im rodzice podczas konstruowania i klejenia makiet.

 

Działania klas gimnazjalnych I – III

 1. Klasa II zaprojektowała w wyniku wielkiej burzy mózgów tylną ścianę klasopracowni. Będzie to

Dyskusje dotyczyły celu umieszczenia tam określonych treści drzewo genealogiczne Piastów i Jagiellonów umieszczone na szarym tle ściany.

 1. Klasa III przygotowała plansze z wierszykami ułatwiającymi zapamiętywanie dat ( mnemotechniki). Zabawne wierszyki zapisane na kolorowym papierze bardzo się podobały także młodszym uczniom.
 2. Uczniowie przeprowadzili konsultacje z rodzicami zajmującymi się zawodowo budownictwem i instalacjami elektrycznymi, dotyczyły one umieszczenia gniazdek itp. w nowych miejscach. Współpraca ta uświadomiła młodym ludziom, jak poważne jest to zadanie i odpowiedzialna praca ich rodziców. Rodzice będą nam pomagać podczas  prac remontowych w pracowni.

 

Zespół IV

Wskaźniki sukcesu:

 

 • Powstał 1 projekt nowej czytelni po konsultacji z architektem – rodzicem
 • Powstał 1 projekt nowych mebli po konsultacji ze stolarzem- rodzicem
 • Wyniesione zostały z pomocą uczniów książki i sprzęty z czytelni, przygotowano ją do remontu ( wszystkie książki i sprzęty)
 • Przeprowadzony został remont czytelni
 • Wniesiono z pomocą uczniów książki do czytelni
 • Uroczyście otworzono nowe, zmodernizowane pomieszczenie
 • mamy więcej miejsc siedzących dla uczniów ( 12)
 • więcej uczniów odwiedza czytelnię – wzrost o 30% od stanu przed remontem
 • stworzony został przytulny kącik do czytania – 2 fotele, kanapa
 • więcej osób korzysta z komputerów oraz księgozbioru podręcznego - wzrost o 30% od stanu przed remontem

 

Co się udało:

ü  Została zaprojektowana nowa czytelnia po konsultacji z architektem – rodzicem oraz

ü  powstał  projekt nowych mebli po konsultacji ze stolarzem- rodzicem,

ü  Uczniowie pomagali nauczycielom bibliotekarzom oraz obsłudze szkoły wynieść przed remontem książki i sprzęty z czytelni oraz po remoncie wnieśli do czytelni książki i część sprzętów,

ü  Przeprowadzony został remont czytelni,

ü  Uroczyście, wspólnie z nauczycielami, dyrekcją, rodzicami otworzono nowe, zmodernizowane pomieszczenie, w którym mamy więcej miejsc siedzących dla uczniów ( 12)  http://zsmosina.edu.pl/index.php/uroczyste-otwarcie-czytelni/

 

ü  Uczniowie chętniej i częściej odwiedzają czytelnię, lubią w niej przebywać podczas przerw oraz po lekcjach, więcej osób korzysta z komputerów oraz księgozbioru podręcznego  ( dane pozyskane na podstawie wpisów do zeszytu odwiedzin w czytelni -wzrost ponad 30% od stanu przed remontem), uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w nocy w bibliotece http://zsmosina.edu.pl/index.php/noc-w-bibliotece-a-dlaczego-nie/

 

ü   Został stworzony został przytulny kącik do czytania, w którym są dwa pomarańczowe fotele, kanapa, odpowiednie oświetlenie.

 

Zespół V:

 

 • zebranie  zachęcenie dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjalistów do współpracy ze sobą a także z rodzicami ( w zebraniu weźmie udział min. 10 dzieci ze szkoły podstawowej, 5 gimnazjalistów, 3-5 rodziców)
 • zorganizowanie kółka filmowego ( opracowana w formie plakatu informacja o kole filmowym- 3 plakaty i wywieszone na korytarzach szkolnych i w świetlicy)
 • udział dzieci i młodzieży w kółku filmowym ( min.5-10 bierze udział w każdym spotkaniu koła filmowego, na bieżąco są zmieniane ekspozycje prac po każdym filmie)
 • zaplanowanie zmian w przestrzeni świetlicy i uzyskanie zgody dyrekcji na realizację pomysłów ( powstaje plan na przyszły rok, plan jest skonsultowany z dyrektorem szkoły, w tworzeniu planu współuczestniczą rodzice)
 • przeprowadzenie zaplanowanych konkursów, wystawy pokonkursowe ( informacje o konkursach widoczne w min. 3 miejscach w szkole, udział w konkursach bierze min. 10 uczestników, na bieżąco widoczne są w świetlicy wystawy pokonkursowe, informacje o konkursach i ich wynikach umieszczane są na bieżąco na stronie internetowej szkoły)
 • wzrasta zainteresowanie kółkiem filmowym w świetlicy – od momentu uruchomienia do czerwca 2017 wzrost o 40% uczniów korzystających z oferty kółka.

Co się udało:

ü  organizacja dwóch zebrań uczniowskich, na których praca odbywała się w formie burzy mózgów,

ü  zebranie pomysłów uczniów na pozyskanie pomocy,

ü  wspólne tworzenie zaproszeń dla rodziców – w formie rysunków.

ü  ogłoszenie konkurs na prace plastyczne, pt. „świetlica marzeń”,

ü  powołanie kółka filmowego,

ü  odbyło się 8 spotkań, na których uczniowie oglądali bajki poruszające tematykę np. przyjaźni, radzenia sobie z uczuciami i emocjami, wartości rodzinnych. http://zsmosina.edu.pl/index.php/sekcja-filmowa-w-swietlicy/

 

ü  w spotkaniach filmowych brało udział około 30 uczniów przebywających pod opieką świetlicy szkolnej ( źródło – listy obecności),

ü   po seansie filmowym uczniowie wykonywali prace plastyczne,

ü  zdjęcia zostały zamieszczone na stornie internetowej szkoły,

ü   poczyniono wstępne kroki do odnowienia „kącika wypoczynkowego”,

ü  wyrzucono zniszczoną kanapę,

ü  zmieniliśmy ustawienie stołów i krzeseł, nowa aranżacja przestrzeni lepiej służy współpracy uczniów

ü  zakupione zostały nowe materace, na których mogą wypoczywać i bawić się uczniowie.

9) Co planujecie dalej?

Po podsumowaniu dotychczasowych działań, ich efektów, wyciągnięciu wniosków i spisaniu rekomendacji  doszliśmy do wniosku, że będziemy kontynuować zmiany i w przyszłym roku szkolnym. Na pewno zaprosimy do Zespołu nowych uczniów, tym bardziej, że od nowego roku szkolnego będziemy szkołą podstawową i zmienią się uczniowskie potrzeby. Po rozmowie z dyrekcją szkoły uzyskaliśmy zapewnienie, że część prac remontowych, która nie mogła być przeprowadzona z udziałem uczniów w tym roku szkolnym, zostanie wykonana podczas wakacji, zostaną wykorzystane materiały zgromadzone przez uczniów, pomogą w pracach także rodzice, którzy już złożyli deklarację pomocy. W pierwszych tygodniach września sami dokończymy:

-  stacjonarną ściankę absolwentów,

- ściankę nauki,

- umieścimy na odnowionych schodach  wzory matematyczne, fizyczne,

- zamontujemy już przygotowane ławki na korytarzach,

-  będziemy pomagać podczas remontu sali historycznej i umieścimy w niej przygotowane przez uczniów pomoce naukowe oraz zrewitalizowane eksponaty.

Uczniowie będą dążyć do  stworzenia kącików wypoczynkowych na korytarzach i umieszczą w nich nasze pufy-poduchy. Ponadto chcielibyśmy zorganizować kolejną sesję warsztatową z szycia i projektowania ( teraz z szycia na maszynach) i przeprowadzić kolejny konkurs na pufy – poduchy. To świetna zabawa i zdobywanie bardzo cennych umiejętności ( projektowanie, szycie). Pojawił się także pomysł stworzenia Alei Gwiazd – miejsca, w którym będziemy promować pozanaukowe i pozasportowe talenty uczniów. Do działań, jak wcześniej wspomniałam, chcielibyśmy włączyć także rodziców i uczniów ze szkoły podstawowej. Będzie to sposób na to, by młodsi uczniowie uczyli się od starszych i odwrotnie.

W opinii uczniów doświadczenia zebrane podczas tegorocznej pracy warto wykorzystać i kontynuować. W związku z tym powstał także pomysł, by w nowym roku szkolnym Samorząd Uczniowski utworzył sekcję, która zajmie się pozyskiwaniem, wdrażaniem i promowaniem pomysłów uczniów na zmiany w przestrzeni szkoły. Uczniowie podkreślają, że dzięki tegorocznym działaniom poczuli, że szkoła jest ich miejscem, mają wpływ na jej wygląd, a także zwracają uwagę na to, by nie było aktów dewastacji w budynku.