Ewaluacja działań - czwarte spotkanie zespołu. (Czwarte spotkanie Zespołu)

Dobra praktyka

 • Autor:

  Anna Pawlica

 • Szkoła:

  Szkoła Podstawowa nr 34 im. Mikołaja Kopernika

  (Podstawowy)

 • Kateogria:

  Bezpieczeństwo i zaufanie

 • Dodano:

  12.02.2017

1) Jakimi metodami i wśród jakiej grupy szkolnej społeczności przeprowadzaliście ewaluację?

Zgodnie z założeniem przebadaliśmy całą społeczność szkolną z wyjątkiem pierwszej klasy.

Klasy drugie odpowiadały na pytania ankietowe czytane przez nauczyciela:

 1. Co nowego mogłeś robić na przerwach w II semestrze?
 • uczniowie wymieniali :

- wychodzenie na podwórko,

- granie w gry na korytarzu,

- bawić się na sali gimnastycznej w czasie długich przerw,

- tańczyć na przerwach na sali gimnastycznej ,

- bawić się w klasie w „planszówki” i „zabawy w kółku” (tzn w kręgu:-))

 2. Czy uważasz, że na przerwach było bezpieczniej?

- wszystkie dzieci stwierdziły, że było bezpieczniej na przerwach. Wniosek? – rozładowanie tłoku i uporządkowanie „przepływu”  - jedni bawili się po jednej stronie korytarza , drudzy przemieszczali się druga stroną korytarza i było rzeczywiście mniej kolizji. Poza tym nauczyciele dyżurujący mieli lepsze pole widzenia i łatwiej można było dostrzec ewentualne zachowania niewłaściwe i szybciej reagować.

 

W klasach 3 wykorzystaliśmy metodę pytań na sznurku. Pomijam fakt, że wszystkie dzieci chciały być pierwsze, by móc przypiąć swoją karteczkę do sznurka ;-) Zadaliśmy im pytania:

 1.  „Które zabawy na przerwie podobały ci się najbardziej?" (Padały odpowiedzi: klasy, kapsle, chińczyk, „kolorowe kółka” czyli  twister, zabawy na sali gimnastycznej, zabawy na dworze, tańce w klasie z Leną i Klaudią.
 2. "Na przerwach było bezpieczniej bo……"( m.in. padły odpowiedzi: było mało dzieci, siedzieliśmy przy grach i nie było biegania, byliśmy zajęci zabawami, każdy robił to co lubi)

 

Klasy 4-6 wypełniły krótką ankietę, w której znalazły się 3 pytania:

 

 1. W II semestrze w szkole można było aktywnie spędzać przerwy. Czy z tego korzystałeś?

a)       tak

b)       nie

2. Co nowego mogłeś robić na przerwach w II semestrze? (można zaznaczyć kilka odp.)

 

a)       wychodzić na podwórko w czasie długich przerw

b)       grać w gry korytarzowe (podaj jakie…………………………………………..)

c)       grać w piłkarzyki

d)       grać w cymbergaja

e)       wchodzić na salę gimnastyczną w czasie długich przerw

f)        bawić się z młodszymi kolegami w klasie

g)       nic

h)       inne…………………………………………………………………………………

 3. Czy uważasz, że w II semestrze było mniej sytuacji niebezpiecznych na korytarzach?

 

a)       tak, duża poprawa

b)       nieznaczna poprawa

c)       nie zauważyłem/am zmian

 

Prawie wszyscy uczniowie korzystali z aktywnego spędzania czasu podczas przerw (92.4% badanych). Najwięcej osób  wychodziło na dwór podczas długich przerw,  następnie uczniowie grali w piłkarzyki i cymbergaja, a wśród gier korytarzowych największą popularnością cieszył się twister. Na salę gimnastyczną podczas długich przerw wchodziły najczęściej dziewczyny na mini zajęcia taneczne, ale byli również chłopcy, którzy lubili się poruszać w rytm muzyki, i to niekoniecznie robiąc sobie z tego żarty :-) Poza tym część uczniów, dokładnie 38 osób prowadziło zabawy w salach lekcyjnych z młodszymi kolegami z klas 1-3.

60% badanych stwierdziło, że jest duża poprawa bezpieczeństwa na przerwach, 33% uważa ze owszem, występuje nieznaczna poprawa jeśli chodzi o występowanie sytuacji niebezpiecznych na korytarzach, a tylko 10 osób nie zauważyło zmian w tym zakresie. 

2) Podaj najważniejsze pozytywne i krytyczne uwagi, opinie i sugestie dotyczące Waszych działań, (maksymalnie po pięć najważniejszych uwag pozytywnych i krytycznych).

Uwagi pozytywne:

 •  poprawiło się bezpieczeństwo na przerwach
 • uczniowie poznali ciekawe formy odpoczynku, zagospodarowania czasu wolnego, powrót do zapomnianych gier np. cymbergaj
 • integracja dzieci na różnych poziomach klas
 • nauka współzawodnictwa oraz wspólne ustalanie i przestrzeganie  zasad obowiązujących podczas gier.
 • w szkole zrobiło się kolorowo

 

Uwagi rytyczne

 • okazało się, że większy wachlarz zajęć na przerwach mają uczniowie klas 1-3 niż reszta szkoły
 •  czasami pojawiały się negatywne relacje między uczniami kiedy nie mogli się „dogadać” w czasie gry
 • zajęcia na powietrzu nie zawsze się mogły odbyć ze względów atmosferycznych, niektórym klasom „przepadała kolejka” w wyjściu na dwór i byli z tego tytułu bardzo niezadowoleni  (uczniowie wychodzili wg sporządzonego harmonogramu)

 

3) Co uważacie za swój największy sukces/sukcesy i dlaczego?

Za największy sukces uważamy poprawę bezpieczeństwa na przerwach i to, że uczniowie to dostrzegają.

Dużym sukcesem jest dla nas zaangażowanie uczniow w działania, to, że sami zgłaszali się do sędziowania rozgrywek piłkarzyków i cymbergaja, sporządzali listy zawodników,  informowali zainteresowanych kto kiedy gra. My tylko kontrolnie sprawdzaliśmy, czy wszystko idzie zgodnie z planem i czy jest porządek. Muszę przyznać, że akurat w tym działaniu uczniowie wyręczyli nas w dużym stopniu.

Sukcesem jest również to, że inne szkoły korzystają z naszych pomysłów. Budująca jest świadomość, że robimy coś, co przynosi efekty w szkole, ale również inspiruje innych do działania.

 

NASZ FILM BEZPIECZNE PRZERWY              https://www.youtube.com/watch?v=AxlIxDLONFM&feature=youtu.be

4) Co i dlaczego nie wyszło lub z czego sami zrezygnowaliście?

Długo się zastanawialiśmy, czy coś nam nie wyszło i ostatecznie z dumą stwierdzamy, że wszystkie nasze plany udało się zrealizować. 

5) Jakie mieliście trudności i jak je przezwyciężyliście?

Trudności, które pojawiały się w trakcie realizacji naszych założeń:

- okazało się, że niektóre  materiały do malowania korytarzy, np. farby w sprayu są nietrwałe i szybko ulegają ścieraniu (tak było z pierwotnym twisterem). Z kolei farby wytrzymałe na ścieranie to koszt, który przerósł nasz budżet – szukaliśmy innych środków i udało nam się pozyskać sponsora, który ofiarował szkole folie samoprzylepne do wyklejania gier.

- nieterminowo powstawały gry na korytarzach – najpierw się martwiliśmy, że nie udaje nam się pracować zgodnie z harmonogramem , ale potem okazało się, że to bardzo dobre posunięcie, bo dzieci co jakiś czas miały nowa zabawę, aktywność i nie nudziły się.

- nie udało się „wypuszczać” wszystkich klas starszych równocześnie na dwór podczas długich przerw– za mała szatnia - tłok i zamieszanie – trzeba było rozbić wyjścia na dwór na poziomy i klasy 4, 5, 6 wychodziły na dwór wg sporządzonego harmonogramu w osobne dni.

- grupa odpowiedzialna za dokumentowanie działań (filmiki i zdjęci) – okazało się, że dziewczynki sobie "zapominały", że muszą coś dokumentować, trzeba było mieć stały nadzór nad nimi i pilnować, by materiały „spływały” do pani Agnieszki

- zniszczeniu uległ pendrive z dokumentacją rozgrywek cymbergaja i piłkarzyków, niestety nie udało się tych danych odzyskać – film powstał bez tych materiałów

- nastawienie niektórych uczniów do tego co nowe -trzeba było uświadamiać im, że coś, co tworzymy to wspólne dobro i KAŻDY bez wyjątku musi o nie dbać a nie niszczyć .

 

6) Jakie są mocne punkty Waszych działań/rozwiązań?

Uważamy, że mocne punkty naszych działań to:

- poprawa bezpieczeństwa podczas przerw

- mniej korzystania z telefonów komórkowych, więcej  ruchu

- rozwijanie kreatywności wśród uczniów (uczniowie prowadzący zabawy z maluchami w salach lekcyjnych sami się do nich przygotowywali, dziewczynki same wymyślały choreografię na zajęcia taneczne)

- konsultowanie ze społecznością uczniowską naszych działań, braliśmy  pod uwagę propozycje i sugestie uczniów - uczniowie mają większe poczucie przynależności do społeczności szkolnej

- wdrażanie do współpracy w grupie, przestrzegania zasad gier, uczciwości w czasie gry  

- wdrażanie do samodzielności i odpowiedzialności – w klasach starszych uczniowie sami sędziowali rozgrywki piłkarzyków i cymbergaja, dokumentowali działania w programie

- publikacja wpisów na blogu szkoły – o naszych działaniach mogło się dowiedzieć szerokie grono rodziców i osób związanych ze szkołą;

- promocja szkoły

a) w środowisku lokalnym - goście z sąsiednich szkół, którzy przyjeżdżali na konkursy i zawody sportowe organizowane w szkole widzieli, co się u nas dzieje na przerwach

b) w zagranicznych szkołach partnerskich  – goście odbywający wizyty w ramach programu „ Erasmus+” (zachwyceni pomysłami na kolorowe gry na korytarzach)

 

LINKI DO NASZYCH WPISÓW NA BLOGU:

https://blogiceo.nq.pl/zdrowonasportowo/szkola-z-klasa-2-0/gry-korytarzowe-juz-powstaja/

https://blogiceo.nq.pl/zdrowonasportowo/szkola-z-klasa-2-0/aktywne-przerwy-z-maluchami/

https://blogiceo.nq.pl/zdrowonasportowo/szkola-z-klasa-2-0/dzialania-w-programie-szkola-z-klasa-2-0-jestesmy-na-mecie/

7) Co możecie jeszcze rozwinąć/rozbudować?

- Zastanowić się, poszukać sposobów, by zaktywizować klasy starsze na przerwach  - okazało się, że starsi uczniowie,   zwłaszcza kl 6 ( w przyszłym roku klasy 7) potrzebują czegoś więcej niż tylko gier na korytarzach,  jest potrzeba poszukiwania innych sposobów zagospodarowania czasu podczas przerw

- "Kącik ciszy"- fajnie by było w przyszłym roku zorganizować uczniom taki kąt, w którym mogliby odpocząć w ciszy i spokoju od szkolnego hałasu, spokojnie porozmawiać (dyrekcja szkoły stwierdziła, że jest na to szansa w związku z reorganizacją przestrzeni szkolnej, tworzeniem mowych pracowni na potrzeby  wprowadzanej reformy edukacji)

- poprawić relacje uczniów z rówieśnikami, bo to właśnie niewłaściwe relacje z rówieśnikami są  najważniejszą przyczyną nieodpowiedniego zachowania w szkole. Chodzi nam tutaj o podjęcie działań (jeszcze nie wiemy jakich) by wyeliminować w możliwie maksymalnym stopniu przepychanki słowne między uczniami, bo z naszych obserwacji wynika, że to jest najczęstsze ognisko zapalne konfliktów w szkole.

 

8) Raz jeszcze podaj ustalone wskaźniki sukcesu i napisz, czy udało się je osiągnąć.

Jako wskażniki sukcesu ustaliliśmy:

 • - rodzaj aktywności dostępnych dla dzieci podczas przerw

 – wyjścia na dwór podczas długich przerw dla klas 4-6,

- zajęcia ruchowe podczas długich  przerw na Sali gimnastycznej dla klas 1-3

- taneczny poniedziałek dla dziewczyn na Sali gimnastycznej

- gry i zabawy korytarzowe

- piłkarzyki

- cymbergaj

 •  liczba aktywności dostępnych dla dzieci podczas przerw - 6
 •  liczba uczniów korzystających z sali gimnastycznej podczas długich przerw – codziennie ok 40 osób
 •  liczba uczniów biorących udział w zabawach w klasie ze starszymi kolegami-  codziennie ok 6-10 osób podczas 1 przerwy w każdej klasie maluchów (2, 3 przerwy dziennie)
 • liczba uczniów biorących udział w turnieju piłkarzyków-  ( w sumie 103 osoby z klas 2-6) i cymbergaja( 86 osób z klas 3-6)
 •  liczba odnotowanych interwencji pedagoga szkolnego związanych z wystąpieniem aktów agresji: (konflikty słowne, bójki, wyśmiewanie) -9 ( dla porównania w I semestrze było ich 14)

 Udało się je zrealizować w 100% i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.

9) Co planujecie dalej?

Nasze działania zaplanowaliśmy tylko na 1 rok. Ale doświadczenie pokazało, że to, co się działo w szkole w II semestrze jest dobre, zdaje egzamin i dlatego w przyszłym roku szkolnym chcemy kontynuować nasze działania. Zostaniemy przy wyjściach na dwór, nawet zimą. Zostaniemy przy dlugich przerwach na sali gimnastycznej, tym razem postaramy się udostępnić salę i starszym klasom - co prawda będą na sali rzadziej, ale lepsze to niż nic:-) I oczywiście zostaniemy przy zabawach w klasach i na korytarzach.

.