Dlaczego czytanie książek jest tak ważne? (Uczymy innych - zadanie II)

Paweł Borkowski

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Teodora Bolduana

07.06.2016

1) Ilu uczniów i z jakiej klasy zgłosiło się do realizacji tego zadania? [Jak wyglądał wybór uczniów, którzy wcielili się w rolę nauczycieli?]

Zadanie zostało zrealizowane z uczniami klasy 5b i odbywało się w kilku etapach:

- Przeprowadziłem lekcję, na której opowiedziałem uczniom co i dlaczego czytam, gdzie szukam informacji na temat nowości wydawniczych, jak szukam książek tematami, które mnie interesują, dlaczego kupuję książki, dlaczego chodzę do bibliotek, aby książki wypożyczać. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego tak mało osób czyta książki, dyskutowaliśmy o lekturach szkolnych, itp., a wszystko to miało służyć uczniom jako podpowiedź do własnych przemyśleń nad lekcją dla młodszych uczniów.

- Uczniowie przygotowali prezentacje swoich ulubionych książek, które zakończyło się głosowaniem na najlepszego prelegenta.

- Pięć pierwszych osób w głosowaniu na najlepszego prelegenta wspólnie przygotowało lekcję dla uczniów klasy 4d, której temat brzmiał: Dlaczego czytanie jest tak ważne?

2) Kim byli odbiorcy zajęć przygotowanych przez wybranych uczniów?

Odbiorcami byli uczniowie klasy 4d.

3) Jakie były najważniejsze cele prowadzonej przez uczniów lekcji?

- Propagowanie czytelnictwa.

- "Odczarowanie" lektur szkolnych jako złych, trudnych, bo przymusowych.

- Zachęcenie do odwiedzania bibliotek.

- Zachęcenie do czytania książek spoza obowiązkowej listy lektur szkolnych.

- Próba stworzenia mody na czytanie, aby zamiast "nie czytam", uczniowie z dumą mówili "czytam książki".

- Zmierzenie się z tremą wystąpienia publicznego przed trzydziestoma obcymi osobami.

4) Jak uczniowie przygotowywali się do poprowadzenia zajęć?

Przeprowadziłem lekcję, na której opowiedziałem uczniom co i dlaczego czytam, gdzie szukam informacji na temat nowości wydawniczych, jak szukam książek tematami, które mnie interesują, dlaczego kupuję książki, dlaczego chodzę do bibliotek, aby książki wypożyczać. Opowiedziałem im o moich spotkaniach z pisarzami, o pracy przy festiwalu Literacki Sopot (efekt pracy pokazałem na lekcji). Rozmawialiśmy o tym, dlaczego tak mało osób czyta książki, dyskutowaliśmy o lekturach szkolnych, pokazywałem im blogi osób piszących o książkach, pokazłem czasopismo Ryms, itp., a wszystko to miało służyć uczniom jako podpowiedź do własnych przemyśleń nad lekcją dla młodszych uczniów.

Wstępem do lekcji dla młodszych uczniów były indywidualne prezentacje na lekcji polskiego.

Po tych dwóch lekcjach (obserwacja nauczyciela, własne doświadczenia) wybrani uczniowie przyszli na konsultacje, aby opowiedzieć o swoich obawach, poprosić o radę, omówiliśmy ich pomysł na przebieg zajęć. Wspólnie zdecydowaliśmy, aby zostawić czas na pytania od "publiczności".

5) Przedstaw zakres treści przekazywanej przez uczniów podczas zajęć [Jaki był podział zadań, jeśli lekcję przygotowywało kilkoro uczniów?]

- Uczniowie prezentowali następujące książki:

a) Encyklopedia ptaków

b) Piękno konia

c) Agnieszka Chylińska, Labirynt Lukrecji

d) Barbara Rosiek, Pamiętnik narkomanki

6) Z jakich narzędzi TIK i materiałów korzystali uczniowie? [Podaj linki do stron lub inne źródła materiałów, z których korzystali uczniowie. Możesz zamieścić materiały w załączniku]

1. Własny materiał stworzony dla festiwalu Literacki Sopot (od 3 minut o literaturze dla dzieci);

2. Jeden z blogów prezentowany na lekcji:

3. Kwartalnik Ryms.

4. Projektor i tablica multimedialna.

7) Opisz przebieg zajęć. [W załączniku możesz zamieścić scenariusz lekcji]

1. Uczennice omówiły problem nieczytania książek (przyczyny, skutki).

2. Zaprezentowały materiał, w którym Grzegorz Kasdepke mówi o tym, dlaczego warto czytać książki.

3. Wyświetliły prezentację z pozytywnymi skutkami czytania.

4. Zaprezentowały swoje ulubione książki.

5. Ostatnią część stanowiły odpowiedzi na pytania młodszych uczniów, dla których była ta lekcje.

8) W jaki sposób zostały sprawdzone rezultaty pracy (uczących się i nauczających)?

Informację zwrotną uczenncie otrzymały już podczas ostatniej części lekcji, kiedy uczniowie zadawali pytania. Usłyszeli wiele pochwał, deklaracji, że sięgną po proponowane książki (najwięcej osób było zainteresowanych "Pamiętnikiem narkomanki).

Następnego dnia omówiłem z "nauczycielkami" lekcję. Powiedziałem im o ich mocnych stronach i kilku potknięciach. Wysłuchałem ich spostrzeżeń na temat takiej formy lekcji. Zadeklarowały chęć prowadzenia podobnych zajęć w przyszłości.

Uczniowie, dla których lekcja była przygotowana, przychodzili się pochwalić, że wypożyczyli książki, która nie są lekturami. Panie w bibliotece zaobserwowały większe zainteresowanie książkami ze strony uczniów 4d.

9) Podziel się refleksją na temat zastosowania strategii „uczymy innych”. [Czego nauczyło Cię to doświadczenie? Co było mocną stroną zajęć, a co warto udoskonalić? Jakie masz rady dla nauczycieli, którzy chcieliby zrealizować podobną lekcję?]

Jestem przekonany, że wielu z tych uczniów przestało myśleć w schematyczny sposób o książkach. Pomógł na pewno "autorytet" uczniów, którzy nie wstydzili się powiedzieć, że czytają, że wolny czas spędzają z książką, a były to uczennice zaledwie rok starsze.

Zaufajcie swoim uczniom i nie bójcie się trudnych książek, teoretycznie nie na ten wiek. "Pamiętnik narkomanki" wzbudził duże zainteresowanie, rozpoczął dyskusję, do której uczniowie wracali na innych lekcjach, wiele przemyśleń i mądrych wypowiedzi.

10) Opisz, którą lekcję i w jaki sposób zaprezentują uczniowie podczas szkolnego Festiwalu 2.0.

Uczniowie zaprezentowali lekcję "Dlaczego czytanie jest takie ważne?"

Było to skrócona wersja tego, co odbyło się w klasie i opierało się na indywidualnych rozmowach, nie miało formy wykładu i prezentacji jak w pierwotnej wersji.