II Szkolny Festiwal Projektów "Zamień wkuwanie na działanie" (Szkolny Festiwal 2.0)

Dobra praktyka

 • Autor:

  Agnieszka Brzozowska

 • Szkoła:

  Szkoła Podstawowa nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku

  (Podstawowy)

 • Dodano:

  02.03.2016

1) Jak wyglądały prace nad koncepcją i programem Festiwalu 2.0?

Festiwal projektów wpisał się w działalność naszej szkoły już jakiś czas temu na stałe. Bez względu na to czy bierzemy udział w programie Szkoła z klasą 2.0 czy nie festiwal odbywa się rokrocznie pod koniec czerwca. Jest on okazją do zaprezentowania działalności nauczycieli i uczniów, ich pracy i innowacyjności.

Nad samym festiwalem pracuje zawsze niewielka grupka osób, które zajmują się bardzo konkretnymi zadaniami. W tym roku było również podobnie.

W połowie maja jako koordynator wysłałam do wszystkich nauczycieli naszej szkoły informację o terminie oraz prośbę o wpisywanie się na listę osób, które chcą się "wystawiać". W naszej szkole festiwal przyjmuje formę targów, które świetnie się sprawdzają. Dzięki temu staje się on "pulsującą życiem" imprezą szkolną. W swoim mailu dałam nauczycielom dwa linki do dokumentów w chmurze. Jeden to tabela, w której wpisywali nazwę projektu, swoje imię i nazwisko oraz potrzebny im sprzęt do prezentacji. Tabelę można zobaczyć pod następującym linkiem Tu

Drugim dokumentem była tabela z rzeczami do zrobienia przed, w trakcie i po festiwalu. Można zobaczyć ją Tu

Z racji tego, że nasza szkoła jest szkołą dużą, z dużą ilością uczniów i nauczycieli taka forma komunikowania się sprawdza się w naszym przypadku najlepiej.

2) Opisz organizację festiwalu: gdzie i kiedy się odbył? Czy był osobną imprezą, czy został połączony z innym szkolnym wydarzeniem? Kto został zaproszony?

Festiwal odbył się 16 czerwca 2016 r. i miał formę targów. Stoiska zostały rozstawione na holu I piętra naszej szkoły. W tym roku wzięło w nim udział 28 nauczycieli i zespołów uczniowskich realizujących różnorodne projekty edukacyjne. Festiwal oficjalnie rozpoczęła pani dyrektor witając wszystkich oraz życząc wielu nowych doświadczeń. Na sam festiwal zostali zaproszeni oczywiście wszyscy uczniowie oraz ich rodzice, którzy zaproszenie dostali poprzez dziennik elektroniczny.

Zaproszenie dla rodziców:

Szanowni Państwo

 

W imieniu nauczycieli i uczniów serdecznie zapraszamy na

II Szkolny Festiwal Projektów „Zamień wkuwanie na działanie”,

który odbędzie się 16 czerwca 2016 r. w godzinach 13.00-15.00 na holu I piętra naszej szkoły.

Będzie to świetna okazja aby przekonać się, jakie projekty edukacyjne realizowane są w naszej szkole.

 

Serdecznie zapraszamy

Agnieszka Brzozowska
Szkolny Koordynator Festiwalu Projektów

 

 

3) Kto i w jaki sposób rejestrował przebieg wydarzenia? Postaraj się uzupełnić opis o linki do stron z relacją z festiwalu: blogi uczniów i nauczycieli, strona szkoły, link do filmu z nagraniem. Pamiętaj, aby umieścić zdjęcia z wydarzenia.

Z festiwalu została przygotowana fotorelacja, którą można zobaczyć pod linkiem Tu

4) Wymień krótko wszystkie elementy festiwalu i opisz ich przebieg: kto brał udział w prezentacjach, jak reagowała publiczność, czy widzowie angażowali się w działania?

W czasie festiwalu zostało zaprezentowanych 28 projektów edukacyjnych poświęconych najróżniejszym dziedzinom. Festiwal miał formę targów, więc każdy kto przyszedł obejrzeć stoiska miał możliwość podejścia i obejrzenia z bliska tego co zostało przygotowane. Dodatkowo przy każdym stoisku wyznaczeni byli uczniowie, którzy opowiadali o ich działalność, przedstawiali rezultaty oraz opisywali samą pracę nad projektem.

Wielkim zainteresowanie cieszyło się stoisko poświęcone zdrowemu żywieniu, bowiem można było się tam poczęstować zdrową przekąską. Oprócz tego zawsze wielkie zainteresowanie budzą gry samodzielnie przygotowane przez uczniów w scratchu. Uczniowie chętnie podchodzą zawsze do tych stoisk, na których się coś dzieje, można czegoś spróbować lub stworzyć. W tym roku takim miejscem było również stoisko poświęcone sztuce ulicy pt. "Graffiti - sztuka ulicy". Każdy miał tam możliwość spróbowania swoich sił w roli grafficiarza.

Nauczyciele i ich zespoły wzniosły się na wyżyny swoich możliwości prezentując następujące projekty edukacyjne:

 

Lp.

Nazwa projektu

1

“Odkrywcy kosmosu”

 

“Żeby zdrowym być...”

 

“Region Polski, w którym mieszkam - gra planszowa”

 

“Kobiety u władzy w X-XVI wieku”

 

5

“Wybitni bohaterowie w moim regionie na przestrzeni 1050 lat i ich znaczenie dla dziejów państwa i narodu polskiego”.

6

Matematyka w kuchni- “Przepis kuchenny na deser owocowy”

7

“Szkoła na pTak”

8

Gazetka klasowa - “Dzieci się nie nudzą”, czyli co zrobić, aby inni dowiedzieli się o naszych zainteresowaniach i pasjach?

9

“Przygoda z piosenką”

10

Gra miejska - “Historia Solidarności w Białymstoku”

11

Wiersz o przyrodzie – szukam, czytam, prezentuję.

12

Rozmaitości matematyczne

13

“ My diary”

14

“English Proverbs”- sfilmowane scenki

15.

“Jedziemy na wycieczkę”

16.

Uczymy innych “Labirynt w Scratch”

17

“W królestwie pracowitych pszczółek”

18.

Co było pierwsze: jajko czy kura?

19

‘Famous British People’-sławni Brytyjczycy

20.

“W zdrowym ciele, zdrowy duch!”

21

“Cała prawda o spodniach”

22

“Szkolna liga ortograficzna”

23

Mali uczniowie idą do szkoły - co  wiemy o Mali?

24

Mistrzowie Kodowania

25

“Rejs po niebie”

26

“Zdrowe żywienie - zdrowe pokolenie”

27

“Graffiti - sztuka ulicy"

28

“Jak wyeliminować wulgaryzmy z języka uczniowskiego”

 

5) Jakie są tegoroczne osiągnięcia szkoły w programie?

Największym osiągnięciem festiwalu jest niezaprzeczalnie aktywizacja uczniów i nauczycieli oraz możliwość spędzenia czasu w sposób przyjemny i pożyteczny. Festiwal jest okazją do prezentacji swojej kreatywności oraz integruje społeczność szkolną. Niezaprzeczalnie naszym ogromnym osiągnięciem jako szkoły jest ilość realizowanych projektów w szkole. Znaczna ich część została zaprezentowana w czasie festiwalu, jednak była także taka część której nie dało sie zaprezentować lub zrobiono to w innej formie wcześniej.

Dzięki naszemu uczestnictwu w programie Szkoła z Klasą 2.0 nasza szkoła na stałe wpisuje w swoją działalność realizację projektów edukacyjnych. Są one z roku na rok coraz bardziej atrakcyjne i innowacyjne. Nauczyciele obserwując innych widzą wymierne efekty realizacji projektów i sami chcą wprowadzić tę formę do swojej pracy.

6) Z jakimi problemami i wyzwaniami w programie mierzyła się szkoła? Czego nie udało się zrealizować i dlaczego? Co można zmienić, żeby to się udało?

Nasza szkoła z racji swojej wielkości zawsze ma ten sam problem, jak organizować przedsięwzięcia związane z udziałem w programie tak aby nie kolidowały one z normalną pracą szkoły. Jako koordynatorowi spędza mi to sen z powiek. Jak zorganizować festiwal lub inne przedsięwzięcia żeby były z jednej strony atrakcyjne a z drugiej aby nie trwały cały dzień.

W tym roku na pewno nie udało nam się tak zorganizować swojej pracy aby włączyć w nią inne placówki. Samo organizowanie przedsięwzięć dla tak dużej ilości uczniów i klas jednocześnie stwarza problem zapraszania innych szkół i zespołów. Oczywiście byłyby to jak najbardziej pożądane. Wymiana doświadczeń i możliwość obserwacji pracy innych daje największe możliwości uczenia się na podstawie doświadczeń. Jednak trudne jest to zorganizowania na taką skalę, bowiem przeradza się to w imprezę na tysiące osób.

7) W jaki sposób zamierzacie wykorzystać wnioski z tegorocznych działań w programie? Stwórzcie zarys planu, zawierającego pomysły na działania w przyszłym roku szkolnym.

W przyszłym roku na pewno można by było spróbować znaleźć jedną lub dwie szkoły, które byłyby gotowe na podjęcie stałej współpracy w zakresie realizacji programu Szkoła z Klasą 2.0. Dodatkowo na pewno należałoby również nadal szkolić nauczycieli w zakresie TIK aby ich lekcje i działalność była bardziej atrakcyjna dla uczniów.

Na pewno warto by było zorganizować następujące formy:

- Szkolenia nauczycieli w zakresie TIK

- Warsztaty inspirujące do działania dla nauczycieli - wykorzystanie platform edukacyjnych oraz aplikacji

- Warsztaty dla uczniów poświęcone bezpieczeństwu w Internecie

- Wymiana doświadczeń = współpraca z innymi placówkami

- Organizacja Szkolnego Festiwalu Projektów

8) Opisz refleksje i wnioski na przyszłość z organizacji Festiwalu – co się udało najlepiej, co można zmienić w przyszłym roku?

Festiwal został zorganizowany w formie targów a co a tym idzie dawał możliwość swobodnego poruszania się pomiędzy stoiskami. Oczywiście niesie to za sobą hałas i pozorny chaos. Jednak pomimo wszystko chyba taka forma w naszym przypadku sprawdza się najlepiej. Jeżeli projektów będzie co raz więcej będziemy musieli pomyśleć nad innym rozłożeniem stoisk bowiem więcej nić 30 nasz hol nie jest w stanie pomieścić. Rozważamy również przeniesienie Festiwalu na salę gimnastyczną szkoły. Jednak to rozwiązanie dezorganizuje normalną pracę nauczycieli wf-u. Jest to jednak pewna myśl, nad którą na pewno się pochylimy w przyszłym roku.

Na pewno największym sukcesem festiwalu jest możliwość prezentacji swojej pracy i pokazanie innym jak pracujemy. Nasi uczniowie mogą być dumni ze swoich osiągnięć, mogą zaprezentować to czego się nauczyli i dawać przykład innym. Festiwal jest niezmiennie wielkim świętem kreatywności i radosnej nauki w naszej szkole i niech tak zostanie na następne lata :)