Szkolny Festiwal 2.0 (Szkolny Festiwal 2.0)

Dobra praktyka

 • Autor:

  Bogusława Forencewicz - Sawicka

 • Szkoła:

  Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz

  (Podstawowy)

 • Dodano:

  03.03.2016

1) Jak wyglądały prace nad koncepcją i programem Festiwalu 2.0?

Spotkanie dotyczące koncepcji i programu Festiwalu odbyło się 10 maja 2016 r. Każdy z członków zespołu zaproponował, jakie działanie chce przedstawić i w jakiej formie. Następnie został ustalony termin Festiwalu, jego zasięg, program oraz goście, których chcemy zaprosić.

2) Opisz organizację festiwalu: gdzie i kiedy się odbył? Czy był osobną imprezą, czy został połączony z innym szkolnym wydarzeniem? Kto został zaproszony?

Szkolny Festiwal 2.0 odbył się 3.06.2016r. w wyznaczonych salach naszej szkoły, na korytarzu, w bibliotece oraz małej sali gimnastycznej. Była to osobna impreza, w której udział wzięli uczniowie klas I- III, wybranych klas IV i VI. Zaproszonymi gośćmi byli rodzice, przedszkolaki oraz dyrekcja szkoły.

3) Kto i w jaki sposób rejestrował przebieg wydarzenia? Postaraj się uzupełnić opis o linki do stron z relacją z festiwalu: blogi uczniów i nauczycieli, strona szkoły, link do filmu z nagraniem. Pamiętaj, aby umieścić zdjęcia z wydarzenia.

Przebieg wydarzenia rejestrowali wyznaczeni uczniowie i nauczyciele.

http://sp6.pl/index.php/aktualnosci/394-nocny-festiwal-2-0

http://blogiceo.nq.pl/szkolapodstawowa6/2016/06/08/jak-dbac-o-bezpieczenstwo-poza-domem-festiwal/

http://blogiceo.nq.pl/szkolapodstawowa6/2016/06/06/szkolny-festiwal-2-0/

4) Wymień krótko wszystkie elementy festiwalu i opisz ich przebieg: kto brał udział w prezentacjach, jak reagowała publiczność, czy widzowie angażowali się w działania?

Szkolny Festiwal 2.0 rozpoczął się o godz. 10.00 w małej sali gimnastycznej i trwał do późnych godzin nocnych. Przypomniany został uczniom Kodeks 2.0, który wspólnie stworzyliśmy w ubiagłym roku szkolnym, a w tym wzbogaciliśmy o kolejny punkt. Następnie uczniowie klas VI pozostali na sali czytali swoje ulubione książki, uczniowie klasy III czytali przedszkolakom na korytarzu II piętra. Odbyła się tam również wystawa prac przedszkolaków, którym starsi koledzy czytali w przedszkolach. Poza tym w bibliotece odbyła się prezentacja bloga - wszyscy mieli możliwość zapoznania się z dokonanymi tam wpisami, dodania komentarza. Na I piętrze uczniowie klas młodszych mieli możliwość zmierzenia się z grami logicznymi rozwijającymi umiejętności matematyczne. Zainteresowanie było bardzo duże, szczególnie uczniowie klas II chętnie brali udział w zadaniu. Ponadto w czasie festiwalu została przedstawiona lekcja „Jak dbać o bezpieczeństwo poza domem?” w ramach ścieżki: Uczymy innych. Zbliża się okres wakacyjny więc częściej wychodzimy na podwórko, uprawiamy sporty, wyjeżdzamy na wycieczki. Podczas wyjść  i wyjazdów musimy być świadomi grożących niebezpieczeństw i zachować ostrożność. Uczennice prowadzące zajęcia przygotowały prezentację multimedialną i przypomniały zasady bezpiecznego zachowania obowiązujące podczas poruszania się po drogach pieszo i na rowerze, pobytu nad wodą, na wsi , w lesie, na placu zabaw. Omówiły, też jak należy się zachować podczas urazów i pogryzień przez owady i zwierzęta. Przypomniały numery alarmowe slużb niosacych pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczniowie biorący udział w lekcji chetnie odpowiadali na pytania qizowe przygotowane przez prowadzące. Na koniec wszyscy uczestnicy sprawnie ruszali się w takt piosenki „Przepisowy ruch drogowy”. Piosenka tak się uczniom spodobała że powtarzaliśmy ją dwa razy. Po południu odbyła się impreza, w której uczestniczyli również rodzice. Uczestnicy zajęć tanecznych na początku zaprezentowali efekty całorocznej pracy, a potem zaprosili rodziców do wspólnej zabawy. Festiwal podsumowała klasa VI d, która wraz ze mną postanowiła przenocować w szkole - czytaliśm, graliśmy w gry i rozmawialiśmy o tym, co udało nam się w tym roku osiągnąć. Mimo, że szóstoklasiści odchodzą już do gimnazjum, ich pomysły weźmiemy pod uwagę w przyszłym roku.

 

5) Jakie są tegoroczne osiągnięcia szkoły w programie?

W bieżącym roku szkolnym nauczyciele naszego zespołu zdobyli 7 odznak „Dobrej praktyki”, a tym samym zyskaliśmy miano „Szkoły eksperckiej”. Poza tym nasz blog uzyskał 3 odznaki „Akcja blogowa” oraz po jednej „lubimy komentować”, „uczymy z klasą” i „blog z klasą”. Uważam, że dużym osiągnięciem jest prawie 17.000 wejść na naszego bloga. Reprezentacja naszej szkoły została zaproszona do Warszawy na Ogólnopolski Festiwal Otwartej Edukacji, na którym zaprezentujemy "żywe szachy" i udowodnimy, że w szachy grać każdy może. Poza tym za sukces można uznać też to, że coraz więcej nauczycieli chętnie stosuje inne niż tradycyjne metody nauczania.

6) Z jakimi problemami i wyzwaniami w programie mierzyła się szkoła? Czego nie udało się zrealizować i dlaczego? Co można zmienić, żeby to się udało?

Nasza szkoła jest placówką w pełni skomputeryzowaną. Uczniowie i nauczyciele korzystają z laptopów i komputerów z dostępem do sieci światłowodowej, tablic interaktywnych. Wyzwaniem dla nas było wykorzystanie tak szerokiej bazy do realizacji zadań, przygotowania MOST - u i Festiwalu 2.0. Nie mieliśmy większych problemów. Myślę, że wszystkie cele, które sobie założyliśmy udało się zrealizować. Nauczyciele mieli świetne pomysły, które realizowali wspólnie z uczniami, rodzicami, przedszkolakami.

7) W jaki sposób zamierzacie wykorzystać wnioski z tegorocznych działań w programie? Stwórzcie zarys planu, zawierającego pomysły na działania w przyszłym roku szkolnym.

W bieżącym roku szkolnym po raz drugi braliśmy udział w programie „Szkoła z klasą 2.0”. Uważam, że podołaliśmy zadaniu. Kreatywni nauczyciele i chętna do działania młodzież gwarantuje sukces. Bardzo dobrze układała nam się praca w zespole, mogliśmy liczyć na siebie nawzajem i na tym należy bazować. W następnym roku szkolnym na pewno będziemy kontynuować akcje czytelnicze - już mamy pomysły, ale nie będę ich zdradzać. Poza tym dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się ścieżka "Uczymy innych", więc również w tym kierunku będziemy podejmować działania. Nauczycielom natomiast bardzo dobrze pracowało się matodą "Odwróconej lekcji", więc do tego także wrócimy. Przyszłorocznemu zespołowi przekażemy nasze spostrzeżenia. 

8) Opisz refleksje i wnioski na przyszłość z organizacji Festiwalu – co się udało najlepiej, co można zmienić w przyszłym roku?

Szkolny Festiwal 2.0 był imprezą, która nam się udała. Wszystkie cele, które sobie postawiliśmy zostały osiągnięte. Prezentowane działania były różnorodne. Można było podziwiać efekty pracy przedszkolaków, rodzice mogli zobaczyć swoje pociechy i czegoś się od nich nauczyć. Uczniowie odkrywali w sobie nowe umiejętności.  

Nasza szkoła jest szkołą otwartą na środowisko lokalne, współpracujemy na co dzień z różnymi placówkami, ale myślę, że prezentacja podjętych w programie działań dodatkowo pozwoli na spojrzenie na nas jako szkołę kreatywną, z ciekawymi pomysłami, z zaangażowaną młodzieżą i nauczycielami.