Festiwal 2.0 (Szkolny Festiwal 2.0)

Beata Zboralska

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Prof Adama Wodziczki

• Źródło:

Szkoła Podstawowa nr4 im.prof.Adama Wodziczki w Luboniu

29.03.2016

1) Jak wyglądały prace nad koncepcją i programem Festiwalu 2.0?

Koncepcja i program Festiwalu 2.0 została wypracowana podczas kilku spotkań z nauczycielami pracującymi w tegorocznej edycji.Wspolnie zadecydowałysmy, że ponieważ ostatnie zadanie MOST - bylo adresowane do uczniów klas 4-6, Festiwal bedzie od poczatku do konca dla uczniow edukacji wczesnoszkolnej. Wiazalo sie to z faktem, ze w tegorocznej edycji w przewazajacej wiekszosci pracuja nauczyciele edykacji wczesnoszkolnej.

Jedynym akcentem nawiazujacym do starszej grupy wiekowej, byla prezentacja dla uczniow klas 4-6 przygotowana w pracowni komputerowej przez p.A.Chrupek na temat "Złotego podziału".

2) Opisz organizację festiwalu: gdzie i kiedy się odbył? Czy był osobną imprezą, czy został połączony z innym szkolnym wydarzeniem? Kto został zaproszony?

Festiwal 2.0 był osobną imprezą. Odbył się 23 maja 2016r. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 0-3. Gośćmi  honorowymi była zaproszona p. Lidia Borska, autorka książek dla dzieci, oraz przyjaciele naszej szkoły p.Wanda Suleja -Kot, p.I.Skrzypczak, oraz państwo Włodzimierz i Jolanta Sroczyńscy. Imprezę rozpoczęła p.v-ce dyrektor Ewa Wawrzyniak.

3) Kto i w jaki sposób rejestrował przebieg wydarzenia? Postaraj się uzupełnić opis o linki do stron z relacją z festiwalu: blogi uczniów i nauczycieli, strona szkoły, link do filmu z nagraniem. Pamiętaj, aby umieścić zdjęcia z wydarzenia.

Przebieg wydarzenia rejestrowala pani Patrycja Maciejewska oraz ja, robiąc dokumentację fotograficzną.

Relacja z Festiwalu została opublikowana na naszej szkolnej stronie www oraz w lokalnych gazetach "Wiesci Lubońskie", "E Lubon", oraz "Info - Lubon"

4) Wymień krótko wszystkie elementy festiwalu i opisz ich przebieg: kto brał udział w prezentacjach, jak reagowała publiczność, czy widzowie angażowali się w działania?

Spotkanie pod wspólnym hasłem "Odkrywaj, eksperymentuj dociekaj" miało charakter prezentacji projektów - realizowanych przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej biorących udział w tegorocznej edycji Szkoły z Klasą 2.0.

Rozpoczęło się ono od mini -  wywiadu z autorką książki panią Lidią Borską, a następnie   dzieci pięknie i głośno czytały wybrane wierszyki z książeczki p.Lidii pt." Wierszyki dla Moniki, Weroniki, dla Kajtusia i Wojtusia, dla Marysi i dla Gosi, dla każdego, kto swe imię piekne nosi".

Klasa 3a wraz z wychowawcą p.Malwiną Chudą - Granat, zaprezentowała swój wcześniej napisany audiobook, wraz z wykonanymi do niego uczniowskimi  ilustracjami.

Pani Patrycja Maciejewska ze swoimi podopiecznymi z klasy 1e, w swoim eksperymencie, przypomniała wszystkim, że woda występuje w trzech stanach skupienia.

Dzięki małemu Kaziowi z klasy 0b, przygotowanemu przez p.Kingę Studzińską,  z zachwytem przyglądaliśmy się -  jak na sali gimnastycznej powstaje wulkan.

Spotkanie uatrakcyjnił przygotowany przez panią Anitę Pietrzak występ dzieci z klasy 0a, dzięki którym wspólnie nauczyliśmy się tańca Socu Batu Vira.

5) Jakie są tegoroczne osiągnięcia szkoły w programie?

Najważniejszym osiagnieciem jest fakt, ze uczniowie znaja i stosuja Kodeks 2.0. Zauwazam to na wielu lekcjach, nie tylko informatyki. Kolejnym sukcesem jest wlaczenie do projektow nauczycieli i uczniow edukacji wczesnoszkolnej. Podczas Festiwalu bylismy zdumieni, patrzac  jak fantastycznie dzieci zostaly przygotowane do zaprezentowania swoich eksperymentow, oraz jak zywo reagowala widownia. Uswiadomilismy sobie, ze tematyka, ktora wydawalaby sie z pozoru trudna i adresowana do klas starszych, moze z powodzeniem byc realizowana w przystepny i zabawowy sposob, rowniez z uczniami edukacji wczesnoszkolnej. Nie sposób pominąć w tym miejscu, bardzo duzego zaangazowania rodziców, za ktore w imieniu nauczycieli, serdecznie dziekuje.

6) Z jakimi problemami i wyzwaniami w programie mierzyła się szkoła? Czego nie udało się zrealizować i dlaczego? Co można zmienić, żeby to się udało?

Największym problemem, okazala sie akustyka sali gimnastycznej, ktora nie jest dobrym miejscem do prezentacji wspomaganej laptopem, rzutnikiem i innych urządzeń audiovizualnych. Jednak ze względu na liczebność zaproszonych klas, nie mieliśmy innego wyjścia.

Rekomendacją do kolejnych wystepów, jest przygotowywanie prezentacji uczniów w postaci dram, wystepów na żywo z minimalnym uzyciem glosnikow czy  prezentacji filmow.

7) W jaki sposób zamierzacie wykorzystać wnioski z tegorocznych działań w programie? Stwórzcie zarys planu, zawierającego pomysły na działania w przyszłym roku szkolnym.

Do pracy na platformie w przyszlym roku szkolnym, juz zglosilo sie kilku nowych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Zatem juz uwazam to za sukces. Zacheceni przebiegiem Festiwalu, na pewno bedziemy bardziej odwaznie siegac po zadania z fizyki, chemii czy geografii, bo jak sie okazalo "nie taki diabel straszny" ;-)

8) Opisz refleksje i wnioski na przyszłość z organizacji Festiwalu – co się udało najlepiej, co można zmienić w przyszłym roku?

Trzecia edycja Szkoły z Klasą 2.0 w naszej szkole powoli przechodzi do historii.  Nauczyliśmy się wiele, nasze projekty kolejny raz zdobyły miano Dobrych Praktyk. Wiele też odkrylismy, ale przede wszytkim uświadomiliśmy sobie, że tylko w zespole jesteśmy w stanie osiągnąć sukces. Dziękuję wszystkim, którzy się do niego przyczynili - uczniom, nauczycielom i rodzicom.