Szkolny Festiwal 2.0 (Szkolny Festiwal 2.0)

Dobra praktyka

 • Autor:

  Dorota Krawczyk

 • Szkoła:

  Szkoła Podstawowa w Starej Obrze

  (Podstawowy)

 • Źródło:

  własne

 • Dodano:

  07.06.2016

1) Jak wyglądały prace nad koncepcją i programem Festiwalu 2.0?

Program Szkolnego Festiwalu 2.0 tworzyli nauczyciele uczący w szkole i biorący udział w projekcie. Wspólnie ustaliliśmy, co i w jaki sposób zostanie na nim zaprezentowane. Następnie wyznaczyliśmy miejsca, w których odbędzie się impreza. Zdecydowałyśmy, że będzie to sala gimnastyczna, korytarz szkolny i pomieszczenia klasowe. 

Uczniowie i nauczyciele  przygotowywali się do Festiwalu przez okres dwóch tygodni. Każda klasa pod kierunkiem wychowawcy lub opiekuna projektu przygotowywała swoje stanowisko, opracowywała przedstawienie. UFoNy również przygotowywały swoje pomieszczenia do wystąpienia. Nauczyciele konsultowali ze mną etapy prac tak, aby wszystko było perfekcyjnie przygotowane. 

2) Opisz organizację festiwalu: gdzie i kiedy się odbył? Czy był osobną imprezą, czy został połączony z innym szkolnym wydarzeniem? Kto został zaproszony?

Szkolny festiwal 2.0 odbył się 4 czerwca i był połączony z Dniem Matki, Ojca i Dziecka. Zatytułowaliśmy ten dzień „Ja, moja mama, tata i szkoła”. Na imprezę zaprosiliśmy przede wszystkim rodziców, ale licznie przybyli także dziadkowie i inni członkowie rodzin uczniów. Wszyscy zostali poinformowani, że najważniejszym punktem uroczystości będą prezentacje działań uczestników projektu Szkoła z Klasą 2.0.

3) Kto i w jaki sposób rejestrował przebieg wydarzenia? Postaraj się uzupełnić opis o linki do stron z relacją z festiwalu: blogi uczniów i nauczycieli, strona szkoły, link do filmu z nagraniem. Pamiętaj, aby umieścić zdjęcia z wydarzenia.

Impreza rejestrowana była za pomocą aparatu fotograficznego. Zdjęcia robiła nauczycielka, która nie była bezpośrednio związana z uroczystościami i mogła swobodnie poruszać się po miejscach wyznaczonych na prezentacje. 

4) Wymień krótko wszystkie elementy festiwalu i opisz ich przebieg: kto brał udział w prezentacjach, jak reagowała publiczność, czy widzowie angażowali się w działania?

Impreza podzielona była na dwie części. Pierwsza w większości dotyczyła obchodów Dnia Matki i Dnia Ojca, natomiast druga związana była ze Szkolnym Festiwalem 2.0, czyli prezentacjami kończącymi udział w tym roku szkolnym w projekcie Szkoła z Klasą 2.0.

Festyn rozpoczął się od przedstawienia pt. „Zagubiony czas” przygotowanego pod kierunkiem Natalii Kowal oraz Renaty Praczyk.
W  inscenizacji wzięli udział uczniowie klas I i II, a była ona częścią projektu „A czas płynie” realizowanego przez pierwszaki w ramach Szkoły z Klasą. Oprócz przepięknego i wzruszającego przedstawienia rodzice mogli podziwiać różnorodne talenty swoich dzieci. Zaprezentowały się bowiem zespoły taneczne. Ponadto  z pokazem gimnastyki cyrkowej wystąpiła uczennica klasy VI , która zajęła II miejsce w konkursie talentów. Kolejnym punktem programu były występy cyrkowe przygotowane przez uczniów klas IV-VI. Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią pokazali  krótkie skecze zatytułowane „Scenki z życia rodzinki”.  Na koniec wystąpiła uczennica klasy VI, która zaśpiewała dwa utwory: „My heart will go on” Celine Dion i „Women in Love” z repertuaru Barbry Streisand.

Druga festiwalowa część festynu rozpoczęła się od pokazu trików piłkarskich, które przygotował uczeń klasy IV Mateusz. Chłopiec pod kierunkiem opiekunki projektu „Uczymy innych na sportowo” Agaty Obecny prezentował zasady gry w piłkę nożną i uczył kilku sztuczek piłkarskich. 

Podczas imprezy zaprezentowały się także nasze szkolne UFoNy, które wraz z opiekunkami przygotowały do swoich występów klasopracownie. O swoich zainteresowaniach przyrodniczych opowiadały uczennice klasy II Zuzanna („Czy leniwce są leniwe?”) i Amelia („Zwierzęta - moja pasja”), które przygotowały prezentacje pod kierunkiem Renaty Praczyk. O pasji związanej z II wojną światową mówił uczeń klasy VI Kacper. Chłopiec przygotował prelekcję na temat uzbrojenia armii III Rzeszy, pokazał również prywatną kolekcję modeli okrętów, czołgów i samolotów biorących udział w II wojnie światowej. Głównym tematem jego wystąpienia były losy dwóch okrętów wojennych Bismarca i Tirpitza. Opiekunem projektu Kacpra  byłam ja. Wiele pozytywnych emocji wzbudziła wystawa fotograficzna „Spacerkiem po  Starej Obrze”, która ukazywała zmiany,  jakie zaszły w  wiosce na przestrzeni ostatnich 100 lat. Ekspozycja zdjęć była efektem prac projektowych  uczniów klasy II pod kierunkiem Renaty Praczyk.

Swój projekt uczniowski zaprezentowali również pierwszoklasiści, którzy przygotowali wiele ciekawostek związanych z czasem. Można było min. podziwiać własnoręcznie przygotowane zegary, odbyć podróż „wehikułem czasu” i obejrzeć szkolne kroniki , te najstarsze oraz najnowsze. Wielu z naszych gości odnalazło w nich swoje zdjęcia z lat szkolnych.

Wszystkie wystąpienia wzbudziły u oglądających ogromne emocje. Publiczność gromkimi brawami nagrodziła występy dzieci. 

5) Jakie są tegoroczne osiągnięcia szkoły w programie?

Uczniowie naszej szkoły po raz trzeci zakwalifikowali się do Ogólnopolskiego Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0. Tym razem swój projekt "Odkrywamy zmysły" zaprezentowali pierwszoklasiści. Dzieci wspaniale pokazały efekty swojej półrocznej pracy. Razem z opiekunką projektu Natalią Kowal uczestniczyłam w festiwalu. Było to dla mnie niesamowite przeżycie. Cieszę się, że po raz drugi mogłam osobiście gościć na festiwalu w Warszawie, gdyż jako koordynator projektu zastałam na niego wydelegowana. Uważam, że własnie udział w festiwalu to największe osiągnięcie szkoły w programie. Ponadto za sukces uważam perfekcyjnie przygotowany Szkolny Festiwal 2.0, na który przybyło wielu gości. 

6) Z jakimi problemami i wyzwaniami w programie mierzyła się szkoła? Czego nie udało się zrealizować i dlaczego? Co można zmienić, żeby to się udało?

Największym wyzwaniem uczestników projektu jest pogodzenie obowiązków  szkolnych z domowymi i jeszcze z tymi związanymi z realizacją zadań projektowych. Podczas naszych spotkań koleżeńskich wielokrotnie słyszałam o problemach związanych z brakiem czasu. Tym bardziej, że większość uczestniczek programu jest perfekcjonistkami i chce, aby wszystko było „dopięte na ostatni guzik”. Wiem, jak to jest, bo sama jestem pedantką w tym co robię. Nie zawsze też udało mi się zmobilizować koleżanki do systematycznej pracy, to uważam jako osobistą porażkę. 

7) W jaki sposób zamierzacie wykorzystać wnioski z tegorocznych działań w programie? Stwórzcie zarys planu, zawierającego pomysły na działania w przyszłym roku szkolnym.

Jeśli w przyszłym roku przystąpimy do projektu chciałabym, aby działania podejmowane przez moje koleżanki były równie atrakcyjne jak tegoroczne. Skupimy się na rozwijaniu zainteresowań uczniów, prezentowaniu ich uzdolnień oraz na promocji szkoły w środowisku lokalnym, otworzymy szkołę na najbliższe otoczenie. Jeszcze nie mamy sprecyzowanych konkretnych działań, ale chciałybyśmy, aby mieściły się w takiej tematyce. 

8) Opisz refleksje i wnioski na przyszłość z organizacji Festiwalu – co się udało najlepiej, co można zmienić w przyszłym roku?

Myślę, że tegoroczny Szkolny Festiwal możemy uznać za bardzo udany. Wszystko wyszło nam tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Goście byli zaskoczeni różnorodnością projektów. Podziwiali efekty naszych prac, a zwłaszcza umiejętności ich prezentowania przez uczniów .