Quiz wiedzy (Szkolny Festiwal 2.0)

Dobra praktyka

 • Autor:

  Andrzej Penkert

 • Szkoła:

  Gimnazjum im. gen. Józefa Wybickiego w Niechanowie

  (Podstawowy)

 • Dodano:

  30.05.2016

1) Jak wyglądały prace nad koncepcją i programem Festiwalu 2.0?

Festiwal miał z założenia podsumować wysiłki uczniów i nauczycieli biorących udział w programie Szkoła z klasą 2.0, a przy tym nie burzyć codziennej pracy szkoły. Dlatego postanowiliśmy połączyć podsumowanie programu z doroczną imprezą szkolną związaną z Dniem Dziecka.

Chodziło o to, by uczniowie mieli możliwość zaprezentowania tego, czego się nauczyli na zajęciach, wykorzystali TIK, sprawdzili się w nieskomplikowanej formie współzawodnictwa, a przede wszystkim dobrze się bawili.

Ta koncepcja powstala w Zespole 2.0 i została zaakceptowana przez Dyrekcję szkoły.

2) Opisz organizację festiwalu: gdzie i kiedy się odbył? Czy był osobną imprezą, czy został połączony z innym szkolnym wydarzeniem? Kto został zaproszony?

Nasz Festiwal 2.0 odbył się na terenie szkoły 3 czerwca 2016 r. Festiwal połączyliśmy z festynem sportowym organizowanym przez nauczycieli wychowania fizycznego i rady rodziców szkół zespołu. Ta forma zwiększała atrakcyjność naszej imprezy. Uczniowie mogli swobodnie przemieszczać się między punktami, w których przedstawiano jakąś ofertę. Całość trwała około 3 godzin.

W imprezie brali udział uczniowie gimnazjum, choć pojawiali się też podstawówkowicze. Ponadto działaniom uczniów przyglądali się rodzice przybyli na festyn.

3) Kto i w jaki sposób rejestrował przebieg wydarzenia? Postaraj się uzupełnić opis o linki do stron z relacją z festiwalu: blogi uczniów i nauczycieli, strona szkoły, link do filmu z nagraniem. Pamiętaj, aby umieścić zdjęcia z wydarzenia.

Dokumentację wydarzenia wykonałem osobiście. Ma ona formę zdjęć. Galeria dostępna jest na stronie szkoły:

http://www.gimniechanowo.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,27&id=448&action=show

Opis wydarzenia również na stronie szkoły:

http://www.gimniechanowo.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,1&id=449&action=show

Wybrane zdjęcia:

 

 

4) Wymień krótko wszystkie elementy festiwalu i opisz ich przebieg: kto brał udział w prezentacjach, jak reagowała publiczność, czy widzowie angażowali się w działania?

Festiwal miał dwie prowadzone równocześnie formuły:

- prezentacja przygotowanych przez uczniów doświadczeń fizycznych;

- quiz wiedzy z zakresu gimnazjum.

Pierwsza część odbywała się w pracowni fizycznej. Zaangażowani byli uczniowie klas drugich i trzecich. To oni przeprowadzali eksperymenty i wyjaśniali odwiedzającym zasady związane z danym doświadczeniem. Po krótkim instruktażu zachęcali kolegów do wzięcia udziału z zabawie.

Druga część realizowała pomysł zaoferowania czegoś tym uczniom, którzy chcą się sprawdzić. Część odwiedzających pracownię ICIM albo salę komputerową to ci, którzy nie przepadają za sportem. Pytania do quizu ułożyli nauczyciele uczący różnych przedmiotów. Chodziło o to, by dobrać poziom testu do grupy wiekowej. Mieliśmy pytania z: języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, języka angielskiego, historii, informatyki (TIK). Nauczyciele starali się dobrać pytania tak, by uczniowie czuli się jak na festiwalu, a nie jak na sprawdzianie. Test został umieszczony na platformie edukacyjnej firmy Librus. Na co dzień z niej korzystamy, zatem dla uczniów nie było problemem zalogować się do systemu i rozwiązać przygotowany dla nich test. Układ testu był taki, że każdy z uczestników odpowiadał w ograniczonym czasie na 20 losowo wybranych pytań z puli przeszło 100. Ponadto kolejność proponowanych odpowiedzi się zmieniała, tak że wielu widzów długo pozostawało w sali, śledząc, jakie pytania otrzymują konkurenci.

Ta zabawa okazała się trafionym pomysłem. Uczniowie chętnie siadali do komputera, zaciekawieni pytaniami zachęcali też innych, bo każdy mógł rozwiązywać test tylko raz.

5) Jakie są tegoroczne osiągnięcia szkoły w programie?

Pracując w programie (pierwszy raz) zwróciliśmy uwagę na powszechne już wykorzystanie TIK podczas lekcji i nauki w domu. Ta refleksja doprowadziła do debaty i przyjęcia Kodeksu 2.0. Przypuszczam, że sformalizowanie korzystania z TIK w naszej szkole jest rzeczą cenną.

Naturalnie sukcesem są też rozwiązania, jakie dzięki odkrywaniu możliwości technologii pojawiają się w naszej pracy z uczniem. W tym roku uczniowie przygotowali m.in. projekt międzyprzedmiotowy poświęcony powstaniu wielkopolskiemu. Część prac była pochodną zajęć związanych z programem Szkoła z klasą 2.0.

 

6) Z jakimi problemami i wyzwaniami w programie mierzyła się szkoła? Czego nie udało się zrealizować i dlaczego? Co można zmienić, żeby to się udało?

Największym problemem chyba nie tylko naszej szkoły jest pobudzanie aktywności uczniów niechętnych, wyjaśnianie sensu założeń Kodeksu 2.0 tym, dla których internet i urządzenia elektroniczne to przede wszystkim uniwersalna ściąga.

Uczniowie nagminnie wykorzystują telefony, komputery, by „ułatwić” sobie życie w szkole. 

7) W jaki sposób zamierzacie wykorzystać wnioski z tegorocznych działań w programie? Stwórzcie zarys planu, zawierającego pomysły na działania w przyszłym roku szkolnym.

Szkoła ma coraz lepiej wyposażone sale lekcyjne, co umożliwia realizację ambitnych planów praktycznie na każdej lekcji.

TIK jest dla naszych uczniów czymś naturalnym i mimo że jesteśmy niewielką szkołą na wsi, nasi podopieczni na co dzień korzystają z materiałów, urządzeń i rozwiązań proponowanych przez metodyków. Chcielibyśmy, aby dzięki doświadczeniom zdobytym przy pracy w Szkole z klasą 2.0 uatrakcyjnić zajęcia, ale tak, by uczeń dostrzegł w uczeniu się glębszy sens. Informacje i wiedza są na wyciągnięcie ręki, chodzi o to, by uczniowie wyszli poza schematy i próbowali w wiekszym stopniu tworzyć, w mniejszym odtwarzać.

8) Opisz refleksje i wnioski na przyszłość z organizacji Festiwalu – co się udało najlepiej, co można zmienić w przyszłym roku?

Festiwal się udał. Tak twierdzą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i rodzice. Pomysł, by było jednego dnia coś dla ciała i cos dla ducha, okazał się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie lubią rywalizować. Podczas naszej imprezy bawiono sie w pracowni fizyki, ale przez ponad dwie godziny śledzono wyniki quizu. Emocje wywołane wiedzą to rzecz jak najbardziej pożądana. Gdyby coś zmieniać, to chyba jednak lepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie wszystkich części imprezy w jednym miejscu, tak aby wszystko działo się „w zasięgu wzroku”. Dla uczniów chodzenie po salech może być niewygodne.