Angielsko - matematyczna gra planszowa "Count with Wejher". (Realizacja i prezentacja projektu)

Dobra praktyka

 • Autor:

  Dorota Walter

 • Szkoła:

  Szkoła Podstawowa nr 11 im. Teodora Bolduana

  (Podstawowy)

 • Dodano:

  26.02.2016

1) Opisz kolejne etapy pracy, odwołując się do tego co przebiegło zgodnie z planem, a co uległo zmianie.

W marcu p. Anita Bork z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 6 przygotowała listę ciekawych miejsc z Wejherowa wraz ze zdjęciami, które posłużyły nam jako tło gry planszowej. Uczniowie, którzy brali udział w projekcie układali zadania matematyczne: zadania tekstowe, działania matematyczne oraz zadania dotyczące Wejherowa (np. ile litów wody mieści się w basenie wejherowskim o podanych wymiarach, jakie jest pole stadionu Gryfa, jaka jest średnia temperatura latem w Wejherowie, ile ptaków odlatuje z wejherowskiego parku). Z nauczycielką języka angielskiego p. Anitą czuwałyśmy nad poprawnością językową oraz merytoryczną treści zadań. Z uczniami przygotowałyśmy słownik trudniejszych wyrazów, które pojawiają się w grze. Oczywiście stworzyliśmy zasady gry, również w języku angielskim. Zmianie uległa jedynie liczba ułożonych zadań, z 32 do 48 oraz forma ich usytuowania na planszy. Zamiast do każdego pola przydzielić zadanie, podzieliliśmy je na trzy części (zadania tekstowe, działania i zadania związane z Wejherowem) i ułożyliśmy w trzech różnych miejscach do nich przeznaczonych w różnych kolorach. I tak kolorem niebieskim oznaczyliśmy zadania związane z Wejherowem, ponieważ tło naszego miejskiego herbu jest niebieskie. Zadania tekstowe wydrukowaliśmy na tle zielonym, co związane jest z kwiatami kaszubskimi. Działania natomiast na kolorze żółtym, aby odpowiadały herbowi powiatu wejherowskiego (czarny gryf na żółtym tle) . W kwietniu z uczniami wymyśleliśmy formę gry i jej zasady. W programie Paint i Excel przygotowaliśmy planszę ze zdjęciami i polami specjalnymi. Gra, podobnie jak Chińczyk, polega na przesuwaniu pionków zgodnie z wyrzuconą liczbą oczek na kostce. Gdy staniemy na pole ze zdjęciem Wejherowa, losujemy zadania niebieskie, gdy na kwiatowym wzorze kaszubskim, losujemy z zielone zadanie, a gdy na Gryfie, losujemy z żółtych zadań. Jeśli poprawnie odpowiemy na pytanie, pozostajemy na tym polu, jeśli udzielimy złej odpowiedzi, cofamy się o wyrzuconą liczbę oczek. Umieściliśmy również pola specjalne, m.in. na zdjęciu szkoły widnieje napis „Go two steps forward” (czyli idziesz dwa kroki do przodu, ponieważ w szkole robimy postępy), na zdjęciu Filharmonii Kaszubskiej „Miss the turn” (tracisz kolejkę, bo oglądasz film lub występ). Wygrywa osoba, która jako pierwsza pokona całą planszę od Dworca Kolejowego do pomnika Wejhera. Naszą grę nazwaliśmy „Count with Wejher”, czyli Licz z Wejherem.  W maju odbyło się spotkanie uczniów SP 11 i SP 6, na którym uczniowie zaangażowani w projekt przetestowali grę.  Gościem specjalnym była Pani Dyrektor SP 11, która obserwowała zmagania uczniów.

2) Na czym polegała Twoja rola w projekcie na poszczególnych etapach?

Jako nauczyciel matematyki z p. Anitą Bork -  nauczycielką języka angielskiego czuwałyśmy nad poprawnością językową oraz merytoryczną treści zadań matematycznych, wymyślonych i ułożonych przez naszych uczniów. Organizowałyśmy spotkania uczniów zaangażowanych w projekt z dwóch wejherowskich szkół: SP 11 i SP 6. Pomogłam zaprojektować planszę gry. Pod moją opieką uczniowie wykonali projekt naszej gry  w programie Paint i Excel.

3) Czego nowego w zakresie TIK nauczyli się uczniowie?

Przede wszystkim uczniowie nauczyli się szukania zdjęć i informacji w Internecie zgodnie z poszanowaniem praw autorskich (do naszej gry dołączone są wszystkie linki stron, z których pobraliśmy zdjęcia).  W ciekawy sposób  wykorzystali  program Excel, w którym mogli stworzyć grę w większym formacie (cztery strony A4). Dobrze opanowali drukarkę, na której drukowaliśmy planszę oraz karty z zadaniami.

4) Gdzie i kiedy odbyła się publiczna prezentacja projektu oraz kim byli odbiorcy?

Publiczna prezentacja odbyła się w ramach Festiwalu 2.0 dnia 1 czerwca 2016. Odbiorcami projektu byli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Wejherowie. 

5) Jak przebiegała prezentacja projektu? [Jaką rolę odegrali poszczególni uczniowie, a jaką Ty lub inne osoby?]

Wraz z uczniami przygotowałyśmy nasze stoisko na Festiwal, na którym zaprezentowaliśmy naszą grę. Stworzyliśmy plakat, na którym umieściliśmy zdjęcia z naszego spotkania z uczniami SP 6. Każdy odwiedzający mógł wypróbować naszą grę, przekonać się o stanie swoich umiejętności matematycznych i językowych.

6) Jakie narzędzia TIK oraz nowe media (komórki, rzutnik multimedialny, itp.) wykorzystali Twoi uczniowie podczas prezentacji?

Wykorzystali komputer i drukarkę do, aby przygotować grę i plakat na nasze stoisko na Festiwalu.

7) Jak i kiedy podsumowaliście projekt? Jak dokonaliście oceny projektu i prezentacji? Z czego uczniowie są najbardziej zadowoleni?

Uczniowie najbardziej zadowoleni byli z możliwości pracowania na nowych narzędziach multimedialnych, m. in. Excel, oraz z możliwości zaprezentowania się przed innymi uczniami i nauczycielami. Bardzo cieszyli się, gdy mogli stworzyć coś autorskiego. Po zaprezentowaniu projektu omówiłyśmy jego przebieg oraz jakie cele udało nam się zrealizować. Oceniłyśmy swoją pracę i swoje zaangażowanie w projekt.

8) Podziel się osobistą refleksją i doświadczeniami z realizacji zadania i ze wspierania uczniów podczas publicznej prezentacji projektu. Na co warto zwracać uwagę realizując to zadanie? Jakie masz uwagi do projektu i ewentualne wskazówki lub przestrogi dla naśladowców?

Obserwowałam uczniów w czasie prezentacji projektu, pomagałam jeśli była taka potrzeba. Uczniowie były bardzo otwarci, szybko nawiązywali kontakty z odbiorcami. Byli przygotowani merytorycznie, więc nie sprawiało im trudności przedstawienie projektu. Realizując to zadanie należy zwrócić uwagę na przygotowanie i przedstawienie uczniom odpowiednich linków do sprawdzonych stron internetowych, aby nie pojawiły się błędy merytoryczne. Należy również opowiedzieć uczniom, w jaki sposób podpisuje się zdjęcia wykorzystane w projekcie.

9) Postaraj się uzupełnić opis o linki do stron z relacją prezentacji projektu (blogi uczniów i nauczycieli, strona szkoły, link do filmu z nagraniem). Pamiętaj, aby umieścić w galerii zdjęcia z wydarzenia.

http://zso2wejherowo.pl/n,szkolny-festiwal-szkoly-z-klasa-2-o-i-dzien-dziecka