Ułamki dziesiętne i wszystko zagrało (Realizacja i prezentacja projektu)

Elżbieta Soja

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu

28.02.2016

1) Opisz kolejne etapy pracy, odwołując się do tego co przebiegło zgodnie z planem, a co uległo zmianie.

1. Wspólnie ustaliliśmy zasady pracy, oceny, terminy.
  2. Co kilka dni prosiłam uczniów, aby opowiedzieli, co już zrobili, co zaplanowali, z czym mają kłopoty. Nie wszyscy radzili sobie z pracą w grupie. Potrzebowali pomocy, rady, niektórzy zmienili skład grupy.
  3. 18 marca podczas lekcji uczniowie reklamowali swoje gry – najwięcej było plakatów, ale była też scenka, reklama wykonana w PowerPoint i trzy filmy – te reklamy wzbudziły najwięcej emocji – nie wszyscy zdążyli wykonać reklamę na ten dzień.
  4. W międzyczasie sprawdzałam przyniesione gry, przedstawiałam uczniom uwagi – niektórzy decydowali się na wprowadzenie poprawek lub uzupełnienie.
  5. 25 marca na lekcjach matematyki przetestowaliśmy wszystkie gry. Na stolikach rozłożyliśmy wszystkie gry, jeden przedstawiciel grupy (zmieniali się) wyjaśniał zasady, chętni uczniowie grali, mogli zmieniać gry, starali się zobaczyć ich, jak najwięcej. Na koniec zajęć zorganizowaliśmy głosowanie na najlepszą grę.

2) Na czym polegała Twoja rola w projekcie na poszczególnych etapach?

1. Wspólnie z uczniami ustaliłam zasady
  2. Kontrolowałam, czy wszyscy uczniowie wykonują zadanie
  3. Reagowałam na pytania, informacje o problemach
  4. Oceniłam gry i przedstawiłam oceny klasie

3) Czego nowego w zakresie TIK nauczyli się uczniowie?

• Dwie grupy wykonały dodatkowo quiz w Kahoot
  • Trzy grupy przygotowały filmową wersję reklamy
  • Część uczniów przygotowała karty, instrukcję w edytorze tekstu

4) Gdzie i kiedy odbyła się publiczna prezentacja projektu oraz kim byli odbiorcy?

Prezentacja odbyła się na forum klasy 25 marca.

5) Jak przebiegała prezentacja projektu? [Jaką rolę odegrali poszczególni uczniowie, a jaką Ty lub inne osoby?]

Każda grupa przygotowała stolik z grą, jeden uczeń został, aby tłumaczyć innym zasady, pozostali rozpoczęli wędrówkę – grali w gry innych uczniów. Przez całą lekcję większość uczniów (i ja) zdołała zagrać we wszystkie gry.

6) Jakie narzędzia TIK oraz nowe media (komórki, rzutnik multimedialny, itp.) wykorzystali Twoi uczniowie podczas prezentacji?

Podczas prezentacji filmowych reklam wykorzystaliśmy tablicę interaktywną. Podczas dnia gier robiliśmy zdjęcia smartfonem.

7) Jak i kiedy podsumowaliście projekt? Jak dokonaliście oceny projektu i prezentacji? Z czego uczniowie są najbardziej zadowoleni?

Tydzień później przedstawiłam uczniom swoją ocenę (zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami), wysłuchałam uwag uczniów. Klasa 5b, która jako jedyna nie zdecydowała się na wstępie na podsumowanie projektu stopniem szkolnym cała poprosiła o ocenę. Stwierdzili, że na początku bali się, czy potrafią sprostać zadaniu, ale w trakcie realizacji uznali, że zadanie nie jest zbyt trudne, jest ciekawe i wykonanie daje im satysfakcję.

8) Podziel się osobistą refleksją i doświadczeniami z realizacji zadania i ze wspierania uczniów podczas publicznej prezentacji projektu. Na co warto zwracać uwagę realizując to zadanie? Jakie masz uwagi do projektu i ewentualne wskazówki lub przestrogi dla naśladowców?

Niektóre gry uczniów zachwyciły mnie. Chciałabym wykorzystywać je na lekcjach. Przerosła mnie skala. Trzy klasy, mnóstwo grup, dużo gier, dużo pomysłów. Staram się, żeby ich nie zgubić.

9) Postaraj się uzupełnić opis o linki do stron z relacją prezentacji projektu (blogi uczniów i nauczycieli, strona szkoły, link do filmu z nagraniem). Pamiętaj, aby umieścić w galerii zdjęcia z wydarzenia.